Për 15 kg djathë dhensh, mërgimtari gjobitet me një 1.000 euro në Kroaci

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2022

Një mërgimtar këtyre derisa po kthehej në Austri ka pushimi në vendlindje e ka përjetuar rëndë një gjobë që e ka marrë nga autoritetet kroate në vendkalimin Batrovci.

Sipas portalit Albinfo.at, tek makina e tij gjatë kontrollit nga autoritetet doganore kroate është gjetur një sasi djathi, gjegjësisht rreth 15 kilogram djathë dhensh. E për këtë 48 vjeçari me origjinë nga Maqedonia që jeton dhe punon në Salzburg të Austrisë është gjobitur me një gjobë prej 1 mijë euro.

Ai nuk i ka shpëtuar gjobës, edhe pse ka këmbëngulur se djathi ishte përgatitur nga familja e tij dhe se e kishte dhuratë. Me këtë më shtrenjtë i ka dalur djathi.

Sipas ligjit të doganave, ndalohet rreptësishtë transporti i mishit apo produkteve të qumështit si person privat. Lajmi ka bërë bujë edhe në mediat austriake, ku ai është prononcuar me keqardhje për atë që ka përjetuar. “Zotërinjtë nga dogana më thanë që tani duhet të paguaj rreth 996 euro, përndryshe nuk do të më kthejnë pasaportën”, tha shqiptari për portalin austriak “heute.at”, përcjell albinfo.at. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

Foto Ilustrim

Në Zvicër arrestohet një shtetas (45) i Maqedonisë së Veriut i dyshuar për terrorizëm

azilkerkues-1

Mbi 1,1 milionë kërkesa për azil në Evropë në 2023

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

shqiptari restorant gjermani

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

INFO

NA NDIQ