Për 5 vjet, mbi 300 mjekë shqiptarë janë larguar nga Maqedonia

Picture of INA
INA

31/10/2023

Më shumë se 300 mjekë shqiptarë nga Maqedonia kanë shkuar të punojnë në spitale jashtë vendit në pesë vitet e fundit. Vetëm këtë vit, ky numër është më shumë se 50, thonë nga Shoqata e Mjekëve Shqiptarë.

Kryetari i shoqatës për Alsat thotë se jo vetëm mjekët e rinj, por edhe mjekët në moshë dhe personeli tjetër mjekësor si infermierët, fizoterapistët dhe gjinekologët po largohen.

“Ka disa faktorë për këtë situatë. Një nga arsyet pse mjekët e rinj largohen nga vendi janë kushtet e këqija. Ata rrallë shkojnë në specializim, nuk regjistrohen në konkurse. Këtu janë edhe specializimet e gjata, të cilat zgjasin gjithsej 6 vjet…”, tha Nevzat Elezi – Kryetar i Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë.

Në nivel shtetëror, më së shumti mungojnë pediatër, gjinekologë dhe psikiatër. Shumë spitale si Tetova, Kumanova, Struga dhe Kërçova kanë mungesë të specialistëve në fusha të ndryshme.

Nga Oda e mjekëve nuk kanë evidencë të saktë se sa të rinj shqiptarë ikin nga Maqedonia.

“Personat që nuk kanë licencë, që nuk e kanë kaluar provimin shtetëror duke vlerësuar se do ta japin në vendin ku do të shkonin për të punuar, nuk janë në regjistrin tonë dhe nuk mund të themi për ta se ka apo jo…”, u shpreh Kalina Grivçeva – Kryetare e Odës së Mjekëve të Maqedonisë.

Megjithatë, këtë vit ka një numër më të vogël mjekësh, që kanë kërkuar vërtetim nga Oda, për shkak të shpërnguljes. Dhe përveç kërkimit të pagave më të larta dhe kushteve më të mira, shumë mjekë vendosin të largohen edhe për diçka tjetër.

Struga këtyre ditëve është nikoqire e simpoziumit ndërkombëtar të 450 mjekëve nga Maqedonia, Shqipëria, Bullgaria, Mali i Zi, në organizim të Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë./ Alsat.mk

TË FUNDIT
1 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
1 orë
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
1 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 orë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
15 orë
Mickoski sqaron se kush ja pagoi harxhimet djalit dhe pse udhëtoi me kushte klasi biznesi drejt SHBA-ve
24 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
4 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
1 ditë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
20 orë
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
1 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

INFO

NA NDIQ