VIDEO/Për 6.5 milionë euro, dhëndri i Ahmetit riparon rrëshqitjet, edhe pse kompania s’ka lidhur kontratë

ina-online
ina-online

06/10/2023

Pesë kamionë jeshilë të rinj të blerë në muajin maj me etiketa “K.S.A. International”, kompania në pronësi të dhëndrit të Ali Ahmetit, Kushtrim Smajlaj, është angazhuar per te punuar në “TC Oslomej” (Termocntralin Osllomej) dhe për sanimin e rrëshqitjes së dheut.

Por në dokumentet e Byrosë së Prokurimit Publik, “K.S.A.”, askund nuk del si fitues i tenderit për Oslomen, ka bërë të ditur “Telma”.

Në termocentral janë verejtur edhe kamionë të kompanisë Adastra, një nga pronarët e së cilës është ish-drejtori i “Sparkasse Bank”, kroati Saša Boko. “Avaz Holding”, menaxher i së cilës është Osman Murteza, ish-inxhinier në “Transmet”, dhe “B-Holding”, në pronësi të një anëtari të familjes së kryetarit të Komunës së Plasnicës, Alija Jahoski dhe vëllait të tij, deputetit të BDI-së, Ismail.

Të gjitha kompanitë, përveç “K.S.A.” të zotit Smallaj, ishin pjesë e skemës së kompanive që sipas DKSK-së kanë marrë pjesë në pengimin e konfiskimit të pasurisë së “Transmet”-it përmes aktgjykimit për rastin “Trust”. Nga “ESM” dhe “TEC Oslomej” për pyetjet që kanë bëjnë me “K.S.A.” dhe “ADASTRA-n”, na i përmendën firmën e tretë e cila, sipas tyre, paska e paska refuzuar tenderin ne vlere prej 6 milionë e gjysmë euro, ka transmetuar “Telma”.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në këtë LINK.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

INFO

NA NDIQ