Për çdo të punësuar me pagë minimale, shteti do të japë 1.197 denarë!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2022

Pikërisht në mesditë para deputetëve të Komisionit Parlamentar për Punë dhe Politikë Sociale do të prezantohet Projektligji për ndryshimin e pagës minimale. Siç është premtuar në sqarimin e projektzgjidhjes ligjore, shkruhet:

“Neni 4 përcakton lartësinë e pagës minimale në bruto për muajin mars 2022, duke përfshirë pagesën e pagës për shkurt 2023 të jetë 26.422 denarë dhe kjo shumë do të jetë bazë për rregullimin e pagës minimale në mars 2023.

Në shumën neto, kjo do të thotë se paga minimale do të jetë 18.000 denarë dhe do të jetë e vlefshme për një vit.

Propozim-zgjidhja ligjore tregon se për zbatimin e këtij ligji deri në fund të vitit do të nevojiten 939.645.000 denarë (15.230.000 euro) nga buxheti i shtetit. Shpjegohet se për çdo të punësuar për pagesën e diferencës nga kontributet në pagën minimale të rritur neto, shteti do të japë 1.197,00 denarë.

“Neni 4-e parashikon se për punëmarrësin për të cilin do të jepet ndihma financiare, punëdhënësi nuk mund ta largojë nga puna për të paktën 1 vit pas marrjes së ndihmës dhe nëse shkarkohet ka detyrimin të kthejë fondet, përveç në rasti i vdekjes së punonjësit, duke ushtruar të drejtën e pensionit dhe përfundimin e marrëdhënies së punës për faj apo vullnet të punëmarrësit”, thuhet në shpjegimin ligjor.

Ligji parashikon gjithashtu një metodologji të re për rregullimin e pagave, sipas së cilës rregullimi do të jetë 50 për qind e pagës minimale dhe do të indeksohet me rritjen e pagës mesatare neto të paguar për vitin paraardhës dhe 50 për qind me rritjen e kostos. të indeksit të jetesës për vitin paraprak, sipas Entit Shtetëror të Statistikave. Gjithashtu konstatohet se paga minimale nuk mund të jetë më e ulët se 57 për qind e pagës mesatare.

Sipas metodologjisë aktuale, rritja e pagës minimale është llogaritur në atë mënyrë që një e treta e pagës është indeksuar me rritjen e pagës mesatare, një e treta me rritjen e indeksit të kostos së jetesës dhe një e treta e rritjes reale të Produkti i Brendshëm Bruto për vitin e kaluar, sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave.

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
21 orë
Mërgimtarët ankohen për pritjet në “Tabanoc”, autoritetet thonë se situata po menaxhohet, makinat po kalojnë shpejt
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
1 ditë
Mexhiti dhe Mickoski në Londër u takuan me Zelenskin
9 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
1 ditë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
1 ditë
Dr. Ilir Shabani, drejtor i ri i Klinikës për Sëmundje Ortopedike në Shkup
6 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ