Për disa muaj nuk po zgjedhen zëvendësit e Avokatit të Popullit, ja emrat që po presin?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Institucioni më i rëndësishëm në vend për mbrojtjen e të drejtave kushtetuese dhe ligjore të qytetarëve nga organet shtetërore, Avokati i Popullit, ka disa muaj që punon pa numrin e nevojshëm të Zëvendës Avokatëve të Popullit.

Edhe pse Avokati i Popullit Naser Ziberi i propozoi Kuvendit në gusht të vitit të kaluar kandidatët e tij të rinj për zëvendësa,  të cilët deputetët duhet vetëm t’i votojnë, një pikë e tillë edhe pas pesë muajsh ende nuk është caktuar në rend dite në Kuvend.

Sipas portalit Faktor, shkak janë orekset partiake që janë shfaqur për këto pozita, gjegjësisht kërkesa nga parti të caktuara që në vend të propozimeve të Avokatit të Popullit Ziberi, të caktojnë favoritët e tyre për ato pozita.

Kjo po  nënkuptohet edhe si presion për ndryshimin e propozimeve aktuale dhe përzgjedhjen e njerëzve më të afërt me disa nga partitë.

Pikërisht nga ato motive ende nuk është e mundur të arrihet një marrëveshje mes palëve, dhe kjo pikë të futet në rendin e ditës së votimit në Kuvend.

Ndryshe, çështja e zgjedhjes së zëvendësve të Avokatit të Popullit është e rregulluar me Ligjin për Avokatin e Popullit, i cili parasheh si në vijim. Avokati i Popullit ka disa zëvendës, numrin e të cilëve e cakton Kuvendi, me propozim të Avokatit të Popullit.

Kuvendi me propozimin e Avokatit të Popullit, i zgjedh dhe i shkarkon  me shumicën e votave të numrit të përgjithshëm të deputetëve, ku duhet të ketë shumicën e votave nga numri i përgjithshëm i deputetëve që u takojnë komuniteteve që nuk janë pjesë e shumicë. Zëvendësit e Avokatit të Popullit zgjidhen për një mandat tetë vjeçar, me të drejtë rizgjedhjeje.

Nga mesi i vitit të kaluar ka skaduar mandati i zëvendësave  në Shkup, Kumanovë, Shtip, Tetovë dhe Strumicë, në korrik 2021.

Në gusht të vitit të kaluar Avokati i Popullit Naser Ziberi propozoi Vaska Bajramovska Mustafën për Zëvendës Avokate të Popullit për Shkupin, që do të thotë se kërkohet rizgjedhja e saj edhe për tetë vite të tjera, si dhe  zëvendësa  të tjerë  ai propozoi Azmin Sherifin për zëvendës Avokati të Popullit në Kumanovë, ndërsa Sasho Perovskin për Zëvendës në Tetovë.  Në anën tjetër Liljana Kirova duhet të jetë zëvendës Avokati i Popullit në Shtip, ndërsa Vanço Velkov në Strumicë.  (INA)

TË FUNDIT
11 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
12 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
13 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
13 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
17 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
13 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
13 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ