Për kocka, mëlçi dhe lëkurë të shëndetshme hani vezë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/04/2023

Vezët janë përbërësit thelbësor në shumë receta të ushqimit. Ato kanë bërë bujë sidomos në dietat për humbje të peshës.

Megjithatë nga ngrënia e tyre mund të keni edhe një varg përfitimesh të tjera, transmeton Klan Kosova.

Lexoni më poshtë disa nga këto përfitime:

-Veza rritë sistemin e imunitetit

-Veza përmirëson lëkurën

Sistemi i metabolizmit është më i lartë kur konsumoni vezë

-Rritë prodhimin e qelizave të gjakut

-Forcon kockat

Veza mbanë mëlçinë të shëndetshme

-Kur hani vezë kapaciteti juaj mendor është më i lartë

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

barku obez pesha

ISHP: Obeziteti në Maqedoni është në nivel të lartë

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

INFO

NA NDIQ