Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

Picture of INA
INA

27/05/2024

Për një vit, kostoja e jetesës në Maqedoninë e Veriut është rritur për 200 euro

Kjo shihet nga shuma e shportës minimale sindikale të publikuar nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM).

Nga LSM thonë se rritja e pagës minimale do të rrisë edhe pagat e tjera.

Aktualisht, rreth 80 mijë punëtorë jetojnë me pagën minimale. LSM ka llogaritur se në muajin prill një familje katër anëtarëshe i duheshin pak më shumë se 60.000 denarë në muaj për të plotësuar nevojat elementare. Shumica e parave, pra 40 për qind, familjet shpenzojnë për ushqime dhe pije.

Prej vitesh struktura e buxhetit familjar ka qenë e njëjtë, ndërsa më pak para shpenzohen për shëndetësinë dhe kulturën.

TË FUNDIT
15 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
32 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
36 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
39 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ndërron jetë një ushtar profesionist 25-vjeçar në poligonin “Krivolak”
36 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
23 orë
Talat Xhaferri edhe një vit do të perdorë veturë zyrtare dhe sigurim prej gjashtë personave
19 orë
Kontinjerët plot me plehëra, qytetarët frikësohen nga epidemitë
1 ditë
Telekomi serb përmes MTEL po zgjerohet në Maqedoninë e Veriut, blen edhe një kompani tjetër

LEXO MË SHUMË

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

gruevski

Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin

Moti_26-780x470-1

Ky është parashikimi i motit për sot

INFO

NA NDIQ