“Për të mirën e taksapaguesve” – politikani zviceran e parkon veturën në zonën e ndaluar

Picture of ina-online
ina-online

17/09/2023

Këshilltari i Dhomës së Madhe i SVP, Thomas Fuchs, pranon hapur se herë pas here e parkon Mercedes Maybach-un e tij në zona të ndaluara parkimi. Nga kjo përfiton edhe taksapaguesi, shpjegon ai

Të enjten në mëngjes, një kalimtar ka vënë re se një Mercedes Maybach i zi ishte parkuar në zonën e paparkimit në Rathausgasse të Bernës. Meqenëse vetëm pak njerëz kanë privilegjin të ngasin një veturë të tillë luksoze, për kalimtarin ka qenë menjëherë e qartë: ekspozita i përket politikanit zviceran të SVP Thomas Fuchs, i cili aktualisht po merr pjesë në seancën e vjeshtës në bashkinë e qytetit, shkruan “20 Minuten”. Është pak e çuditshme që një politikan të mund të përballojë një Mercedes Maybach e që nuk ka para të mjaftueshme për parkimin e bashkisë, bën shaka dëshmitari.

Parkimi i bashkisë është i papërshtatshëm për një automjet kaq voluminoz për shkak të hapësirës së tij, shpjegon Thomas Fuchs, transmeton portali Shtegu.com. Ai në fakt ka marr me qira një vend parkimi në një garazh tjetër aty pranë. Megjithatë, nëse nuk ka kohë, si sot, ai do ta parkojë veturën në një pikë transferimi mallrash ku parkimi është i ndaluar. Politikani i SVP është i kënaqur të pranojë gjobën prej 40 frangash.

“Nëse humbas një votë, kjo mund t’i kushtojë taksapaguesve më shumë”, thotë Fuchs, duke iu referuar votave të ngushta që përfshijnë shpenzime më të larta të qeverisë.

TË FUNDIT
1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)
3 ditë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!
3 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

ME TE LEXUARA

1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

LEXO MË SHUMË

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

tetova

Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!

Foto: Ilustrim

Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

INFO

NA NDIQ