Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

Picture of INA
INA

25/05/2024

Numri i personave të dëbuar nga Gjermania këtë vit është dukshëm më i lartë krahasuar me vitin e kaluar. Në tremujorin e parë të vitit 2024, numri i dëbimeve u rrit me një të tretën, shkruan gazeta Neue Osnabrücker Zeitung, përcjell Deutsche Welle.

Gazeta raporton të dhënat e qeverisë gjermane të deklaruara në përgjigjen e një pyetjeje parlamentare nga partia e Majtë. Sipas tyre, nga janari deri në mars të këtij viti, nga Gjermania janë dëbuar 4791 persona ose rreth 34% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në të njëjtën kohë, Maqedonia është në krye të listës së dëbimeve. Në tremujorin e parë të vitit 2024, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania. Gjatë gjithë vitit të kaluar 2023 janë deportuar 1177 shtetas të Maqedonisë. Nga 483 shtetas të dëbuar të Maqedonisë në tremujorin e parë të vitit 2024, 233 ishin gra dhe 227 të mitur.

Në vendin e dytë për nga numri i dëbimeve është Turqia, ku janë kthyer 449 shtetas. Pasohet nga Gjeorgjia (416), Afganistani (345) dhe Serbia (312).

TË FUNDIT
31 minuta
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
2 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
4 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
6 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

ME TE LEXUARA

14 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
14 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
14 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
14 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
1 ditë
FC Aarau përforcohet me djaloshin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia

LEXO MË SHUMË

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

INFO

NA NDIQ