Përballja me kërcënimet hibride, Maqedonia i bashkëngjitet Qendrës evropiane të ekselencës

Picture of ina-online
ina-online

28/10/2023

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, së bashku me drejtorin e Qendrës Evropiane të Ekselencës për Ballafaqim me Kërcënimet Hibride në Helsinki, nënshkruan Memorandumin për anëtarësimin e Maqedonisë në këtë qendër, duke e bërë vendin e 35-të pjesëmarrës.

Osmani theksoi se bashkimi po ndodh në një moment jashtëzakonisht domethënës kur e gjithë bota, përfshirë edhe vendi, po përballet me sulme hibride të intensifikuara.

“Të mund ta vendos flamurin e RMV-së së bashku me këta 34 flamuj të tjerë të vendeve anëtare të NATO-s dhe BE-së.

Mendoj se në këto kohëra, që shkaktohen nga koncepti i ri gjeopolitik, agresioni rus në Ukrainë, të gjitha sfidat që ka Ballkani Perëndimor me procesin e anëtarësimit në BE dhe çështjet e hapura e bëjnë rajonin tonë një terren pjellor për kërcënime hibride”, tha Bujar Osmani.

TË FUNDIT
21 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
1 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
1 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
1 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
1 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
4 orë
Moti sot në Maqedoni
23 orë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji (FOTO)
1 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
18 orë
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
1 ditë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

LEXO MË SHUMË

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!

INFO

NA NDIQ