Përçarje brenda koalicionit Fronti Evropian? – Këto janë detajet e fundit

Picture of INA
INA

11/06/2024

Ligji i cili mundësoi riorganizimin e ministrive, por edhe formimin e ministrive të reja tregoi përçarjen brenda koalicionit Fronti Evropian, shkruan Alsat.

Kështu vlerësojnë nga VMRO-DPMNE dhe VLEN, përfaqësuesit e të cilëve deklarojnë se BDI e mbështeti ligjin, me qëllim që ta fsheh gatishmërinë e dy-tre deputetëve nga Fronti, pavarësisht qëndrimit të tyre kundër.

“Ajo që mundej të vërehet në kuluaret kuvendore, gjatë diskutimit, por edhe disa ditë me herët, ishte e dhëna se deputetë individualë, të cilët janë në koalicion me BDI-në, por nuk e kanë origjinën nga ajo parti politike, dy apo tre në numër, kanë shprehur gatishmëri që të japin mbështetje për këtë ligj. Gjithsesi do të ishte mjaftueshëm që ligji ta marrë shumicën prej dy të tretave”, tha Antonio Milloshoski, VMRO-DPMNE.

Qëndrimin e njëjtë me Milloshoskin e ndan edhe Izet Mexhiti nga VLEN, apo partneri i ardhshëm qeveritar i VMRO-DPMNE-së, i cili tha se bisedimet me BDI-në janë bërë me njohurinë dhe pëlqimin e tyre.

“Mendoj se edhe po të mos kishte një marrëveshje të këtillë që është simbolike dhe shumë e parëndësishme, tre deputetë nga Fronti Evropian kanë pasur të votojnë ndryshimet për riorganizimin e Qeverisë. Nuk flas me emra, por i dimë emrat dhe këto për ta mbuluar muhabetin se Fronti Evropian po shpërndahet, mandej janë futur në bisedime për ta votuar të gjithë, por kur kanë hyrë ta votojnë të gjithë, ka dalë edhe më keq se në fund s’kanë votuar deputetët e Ziadin Selës dhe Zejdi”, u shpreh Izet Mexhiti, VLEN.

Megjithatë, Frontit Evropian, hodhi poshtë zërat se ka përçarje mes tyre duke zbardhur detaje se para votimit të ligjit ka pasur një koordinim të gjerë ku është vendosur të vazhdojnë bisedimet me VMRO-në për të gjitha çështjet. Por deputetët e ASH-së dhe Skënder Rexhepi Zejd nuk votuan për ligjin.

Votimin e ligjit nga ana e BDI-së, e ka kritikuar partneri i deritanishëm qeveritar. Sipas LSDM-së, pavarësisht se BDI dhe VMRO kanë qenë të ashpër në përballjen e tyre parazgjedhore, tani ata janë të gatshëm të bëjnë edhe koalicion.

Ndryshe, votimi i këtij ligji i hapi rrugë përshpejtimit të procedurave për formimin e qeverisë i cili sipas paralajmërimeve do të bëhet pas festës së Bajramit./ Alsat.mk

TË FUNDIT
14 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
45 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
52 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
2 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
2 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
3 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
1 ditë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
7 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
1 ditë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ