Përdorimi i ligjshëm i kanabisit, kabineti gjerman miraton projektligjin historik

Picture of INA
INA

16/08/2023

Gjermania hodhi sot një hap tjetër drejt legalizimit të kanabisit rekreativ, i cili së bashku me miratimin nga kabineti do të shoqërohet me një fushatë parandaluese që synon të rinjtë.

Në një konferencë shtypi në Berlin, Ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach e quajti projektligjin “një pikë kthese në një politikë të dështuar fatkeqësisht të kanabisit”.

“Askush nuk duhet të keqkuptojë ligjin. Përdorimi i kanabisit do të legalizohet. Megjithatë, mbetet e rrezikshme” ,tha ministri në një deklaratë të përbashkët të ministrisë së tij dhe Ministrisë së Bujqësisë.

“Mbrojtja e fëmijëve dhe të rinjve është qëllimi kryesor i të gjithë projektligjit,” shtoi ai.

Sipas projektligjit, i cili tani duhet të debatohet dhe votohet nga parlamenti, kushdo mbi moshën 18 vjeç do të mund të blejë dhe zotërojë deri në 25 gramë kanabis.

Kështu Gjermania do të ketë një nga legjislacionet më liberale në Europë, pas Maltës dhe Luksemburgut, të cilët legalizuan kanabisin për qëllime rekreative përkatësisht në 2021 dhe 2023.

Reforma ka tërhequr gjithashtu kritika nga opozita, si dhe nga policia dhe sindikatat gjyqësore, të cilët thonë se nuk do t’i japë fund kontrabandës, që është një nga synimet e saj.

Mbështetësit shpresojnë se do të frenojë tregun e zi. Sipas këtij projektligji, do të mundësohet edhe rritja e deri në tre bimë kanabisi për përdorim personal.

Konsumi i kanabisit nuk do të lejohet brenda këtyre klubeve ose në një distancë prej 200 metrash prej tyre, si dhe përreth shkollave, këndeve të lojërave, terreneve sportive dhe shoqatave të të rinjve.

/abcnews.al

TË FUNDIT
2 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
4 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
4 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
4 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë
4 ditë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

INFO

NA NDIQ