Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

Picture of INA
INA

12/06/2024

Abuzimi me përdorimin e rrjetit internet veçanërisht gjatë fazës së adoleshencës ka pasoja afatgjata në jetë, pasi ul ndjeshëm ndërveprimin mes zonave të ndryshme të trurit, krijon humbje dhe redukton aftësinë për socializim, për të ushqyerin dhe gjumin. Preken të gjitha këto duke krijuar vërtet varësi, që në rastet më të rënda çon në izolim total të personit.

Janë analizuar të dhënat e 237 adoleshentëvetë diagnostikuar me varësi ndaj internetit, që karakterizohet nga një paaftësi për t’i rezistuar impulsit për të përdorur internetin dhe që ndikon negativisht në mirëqenien e personit. Por edhe në jetën sociale, akademike dhe profesionale. Nga rezonancat magnetike të trurit rezulton se efektet mbi mënyrën e të funksionuarit janë mjaft të ngjashme me ato që vërehen kur ka abuzim me drogat apo alkoolin.

Në funksionet që preken direkt janë humbja e koordinimit fizik, memorja afatshkurtër, kontrolli i impulsive, kapacitetit i përqendrimit dhe aftësia për të marrë vendime, motivimi dhe përpunimi i informacioneve.

Pra varësia nga interneti, pavarësisht se është një term i ri pasi i tillë është relativisht edhe fenomeni, në të ardhmen duke u bazuar në këto ritme, do ndikojnë vërtet negativisht dhe me pasoja afatgjata tek njeriu.

TË FUNDIT
6 orë
Cila veturë elektrike mundi të gjithë në testin e distancës?
2 ditë
Elon Musk paralajmëron lansimin e robotëve humanoidë
4 ditë
Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë
5 ditë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
6 ditë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

ME TE LEXUARA

6 orë
Cila veturë elektrike mundi të gjithë në testin e distancës?

LEXO MË SHUMË

eva-elektrike

Cila veturë elektrike mundi të gjithë në testin e distancës?

Elon-Musk-cip

Elon Musk paralajmëron lansimin e robotëve humanoidë

vetura golf import

Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

INFO

NA NDIQ