Perez dhe Real Madridi pranojnë oferta për Ronaldon

Florentino Pérez i ka dhënë “letër të bardhë” Jorge Mendes, agjentit të  Cristiano Ronaldos, për të paraqitur propozimet që ai ka për yllin portugez dhe për të negociuar largimin e tij. Ky informacion është dhënë sot nga gazeta “Record”, e cila vjen një ditë pasi “AS” zbuloi se Cristiano Ronaldo dëshiron të largohet nga Real Madrid, pasi ndihet i mashtruar nga Florentino Perez, pasi nuk i janë përmbushur premtimet financiare për ripërtëritjen e kontratës. Prioriteti i tij është të kthehet te Manchester United, klubi ku ai luajti nga viti 2003 deri më 2009, përpara se të nënshkruante për Real Madridin, në këmbim të 96 milionë eurove.

Kjo dëshirë e lojtarit të bardhë ka marrë entuziazmin e Anglisë, megjithatë, siç raportohet të martën nga “AS”, Manchester United e sheh të ndërlikuar situatën e CR7. “Djajtë e Kuq” e dinë se portugezi do të mbërrijë me 33 vite mbi supe, ndërkohë që do të kërkonte një pagë vjetore prej 50 milionë eurosh neto dhe se Real Madridi mund të kërkonte, si minimum, 100 milionë euro nga transferimi. Gazeta “Rekord” raporton se Florentino Perez, pavarësisht dhënies së “dritës jeshile” për Jorge Mendes, që të pranojë propozimet për lojtarin e tij ekskluziv, nuk ka përcaktuar një shifër minimale, mbi të cilën duhet filluar të flitet.

Është e qartë se, nëse kjo “letër e bardhë” e presidentit të Real Madridit është konfirmuar për përfaqësuesin portugez, ofertat për “7” nuk do të mungojnë. Manchester United e ka konsideruar në disa raste rikthimin e CR7, është një ëndërr e vjetër e PSG-së dhe futbolli kinez është ende në pritje të një shansi pas qershorit, për të ofruar nga 200 milionë euro dhe një pagë vjetore lojtarit prej 120 milionë €. “AS” zbuloi se Ronaldo “është plotësisht i dëshpëruar, sepse ndihet i mashtruar”.