“Përfaqësimi adekuat”: Dy profesorë shqiptarë dhe dy profesorë rusë propozohen anëtarë të Akademisë së Shkencave në Shkup

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Profesoresha e mirënjohur nga Shkupi, Mirushe Hoxha si dhe profesori e ish deputeti Izet Zeqiri, janë kandidatë për anëtarë të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM). Zeqiri propozohet për anëtar të rregullt, kurse Hoxha si anëtare e jashtme e akademisë. Paralelisht me ta, për antarë janë propozuar edhe dy akademikë rusë, shkruan Agjencia e Lajmeve Zhurnal.

Për anëtarë të ASHAM jashtë grupit punues janë propozuar edhe Ollga Pankina, përthyese shumëvjeçare nga rusishtja në maqedonisht, Tatjana Vendina gjuhëtare nga Rusia, kimisti Pançe Naumov dhe Natasha Jonovska eksperte për nano-teknologji, si dhe Zhozef Gligorov dhe Petar Popovski.

Kandidatët propozohen nga Departamentet në ASHAM dhe ka propozime për kandidatë të rregullt, anëtarë përkatës dhe anëtarë nga jashtë, shkruan Zhurnal.

Kandidatët tjerë janë Sasho Cvetkovski dhe Gordana Lazhetiq në Departamentin për shkenca shoqërore, Dojana Plasheska – Karanifllska në Departamentin për shkenca mjekësore, Zoran Haxhi – Vellkov në Departamentin për shkenca teknike, Kiril Sotirovski dhe Valentin Mirçeski në Departamentin e shkencave natyrore-matematikore dhe shkenca bioteknike si dhe Angel Dimovski, Venko Andonovski dhe Lidija Kapushevska në Departamentin e arteve./Zhurnal.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

putin-balkan

Sulme kimike në qytetet gjermane!? Raporti: Pushtimi tokësor i Putinit, skenar i mundshëm

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ