Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga konsumi i shalqirit

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Pavarësisht besimit popullor se shalqiri është vetëm ujë dhe sheqer, ai në fakt është një ushqim shumë i ushqyeshëm, i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë, ndërsa ka shumë më pak kalori sesa shumë njerëz gabimisht besojnë.

A e dini se për 150 gramë, shalqiri përmban: 43 kalori, 0 gram yndyrë, 2 gramë natrium, 11 gramë karbohidrate (përfshirë 9 gramë sheqer) dhe 1 gram fibra?

Gjithashtu siguron 17% të nevojave ditore të një të rrituri në vitaminë A, 21% në vitaminë C, 2% në hekur dhe 1% në kalcium. Përmban gjithashtu tiamin, riboflavinë, niacinë, vitaminë B-6, folate, acid pantotenik, magnez, fosfor, kalium, zink, bakër, mangan, selen, kolinë, likopen dhe betainë.

Përveç elementeve ushqyese, shalqiri na mbron nga sëmundje që as nuk i kishim imagjinuar.

Astma: Rreziku i zhvillimit të astmës është më i ulët tek njerëzit që konsumojnë një sasi të madhe të disa lëndëve ushqyese. Një nga këto lëndë ushqyese është vitamina C, e cila gjendet në shumë fruta dhe perime, përfshirë shalqirin.

Presioni i gjakut: Hulumtimi i botuar në Gazetën Amerikane të Hipertensionit zbuloi se suplementet e ekstraktit të shalqirit reduktojnë presionin e gjakut tek të rriturit e moshës së mesme obezë me hipertension para hipertensioni ose hipertension të fazës 1. Gjithashtu është treguar se përmirëson funksionin e arterieve. Së fundi, një dietë e pasur me likopen mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës.

Hidratimi: Shalqiri përbëhet nga 92% ujë dhe i pasur me elektrolite, dhe është një ushqim ideal për të shmangur dehidratimin.

Lëkura: Shalqiri përmban vitaminë A, një lëndë ushqyese e nevojshme për prodhimin e sebumit (vaj natyral), i cili i mban flokët të hidratuar. Vitamina A është gjithashtu e nevojshme për rritjen e të gjitha indeve të trupit, duke përfshirë ato të lëkurës dhe flokëve. Marrja e duhur e vitaminës C është gjithashtu thelbësore për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e kolagjenit. Shalqiri gjithashtu kontribuon në hidratimin e përgjithshëm, i cili është jetik për lëkurë dhe flokë të shëndetshëm.

TË FUNDIT
1 ditë
Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli
2 ditë
Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush!
3 ditë
Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues
3 ditë
Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës!
5 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli

LEXO MË SHUMË

caji-600x360

Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli

dush

Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush!

moti Vapa nxehti temperaturat

Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues

lodhje gjume plogeshti

Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës!

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

boronica dredheza peme

Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

barku_zorret

Të rinjtë po vuajnë gjithnjë e më shumë nga kanceri i zorrës së trashë

hurme

Hurmat – fruti me vlera të larta ushqyese

OBSH

OBSH alarmon për rrezikun: Antibiotikët nuk po funksionojnë

INFO

NA NDIQ