Përfitimet që i sjell pirja e ujit me stomakun bosh

Picture of INA
INA

06/06/2023

Është një teknikë shumë e përhapur në Japoni pirja e ujit me stomakun bosh menjëherë sapo zgjohesh nga gjumi çdo mëngjes.

Mbi të gjitha shkencëtarët i kanë vërtetuar vlerat e tij.

Kjo teknikë ka rezultuar e suksesshme në Japoni për sëmundje nga më të ndryshmet.

Dhimbje koke, për organizmin e zemrës, dhimbje të trupit , artritin, rrahje të shpejta të zemrës, epilepsia, dhjamë të tepërt, azma, bronkiti, menengjiti, vjellje, gastriti, diarea, diabeti, kapsllëku, të gjitha sëmundjet e syrit, kanceri, çrregullimet menstruale, sëmundje të veshit, hundës dhe fytit.

Metodat e trajtimit:

-Kur ngrihesh në mëngjes pasi të lash dhëmbët pi 4 gota uji 160 ml.

-Laje dhe pastroje gojën por mos ha gjë për të paktën 45 minuta.

-Pas 45 minutash mund të hash dhe të pish normalisht.

-Pas 15 minutash mëngjes, drekë ose darkë mos ha asnjë gjë për të paktën 2 orë.
Ata që janë të vjetër ose të sëmurë dhe nuk mund të pinë dot 4 gota uji mund ta fillojnë në sasi më të vogla duke e rritur gradualisht sasinë e ujit.

-Metoda e sipërme mund të shërojë sëmundjet në mënyrë që gjithsecili prej nesh mund të jetoje një jetë të shëndetshme.

Lista e mëposhtme jep numrin e ditëve që duhet vazhduar kjo kurë në mënyrë që të shërojë, kontrollojë ose reduktojë efektet e sëmundjes:

-Tensioni i lartë i gjakut: 30 ditë
Probleme gastrike: 10 ditë

-Diabeti: 30 ditë

-Kapsllëku: 10 ditë

-Kanceri: 180 ditë

-Tuberkulozi: 90 ditë

-Personat që vuajnë nga artriti duhet ta ndjekin këtë kurë vetëm për 3 ditët e para të javës së parë dhe më pas javën e dytë çdo ditë.

Ky trajtim nuk ka asnjë efekt anësor por sidoqoftë në fillim të këtij trajtimi mund t’ju nevojitet të urinoni më shpesh se zakonisht.

Është më mirë që të vazhdoni këtë rutine rregullisht dhe të qëndroni të shëndetshëm dhe aktiv duke pirë ujë.

Kinezët dhe japonezët pinë çaj të nxehtë me ushqimin.

Mbase të shijon më shume një gotë uji i ftohtë mbas ushqimit por uji i ftohte i kthen yndyrat që sapo keni konsumuar në të ngurta duke ngadalësuar procesin e tretjes.

TË FUNDIT
6 ditë
Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin
7 ditë
VIDEO/Ziberi: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE
1 javë
Ja kush e shpiku koronavirusin në laborator, kardiokirurgu shqiptar zbulon
1 javë
Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga konsumi i shalqirit
1 javë
Spitali i Qytetit i stërmbushur nga pacientë të ardhur nga Qendra Klinike

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

miza ushqim

Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Bashkim Ziberi

VIDEO/Ziberi: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE

edvin prifti

Ja kush e shpiku koronavirusin në laborator, kardiokirurgu shqiptar zbulon

shalqi bostan

Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga konsumi i shalqirit

Spitali_Qytetit Shkup

Spitali i Qytetit i stërmbushur nga pacientë të ardhur nga Qendra Klinike

foshnje bebe

14 vajza nën moshën 15 vjeçare u bënë nëna vitin e kaluar në Maqedoni

Klinika-Shkup

Ministria e Shëndetësisë: Është marrë vendim që të bëhet zëvendësimi i pajisjeve të kompresorëve të stacioneve qendrore në Klinika

operim operacion shendetesi

Anulohen rreth 2 mijë ndërhyrje kirurgjike, mjekët akuzojnë autoritetet për neglizhencë

Klinika-Shkup

Nuk dihet se kur do të rregullohet problemi me ajrin në “Nënë Tereza” – Pacientët mbesin në pritje

INFO

NA NDIQ