Përfitimet shëndetësore nëse hani një copë çokollatë të zezë çdo ditë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Një katror çokollatë e zezë në ditë e mban mjekun larg. Edhe pse thënia e famshme nuk është për çokollatën, ka prova që ka përfitime të mëdha shëndetësore që lidhen me konsumimin e disa gramëve çokollatë të zezë çdo ditë.

Për t’u konsideruar e zezë, çokollata duhet të përmbajë të paktën 50% kakao, gjalpë kakao dhe sheqer, dhe nuk duhet të përmbajë qumësht.

Kakaoja është e pasur me flavanole, substanca kimike bimore që janë të shkëlqyera për shëndetin falë vetive të tyre antioksiduese, antiinflamatore dhe antiradikale të lira.

Sa më e errët të jetë çokollata, aq më shumë kakao përmban dhe aq më të mëdha janë përfitimet shëndetësore.

Përfitimet shëndetësore:

Çokollata e zezë mbron shëndetin e zemrës

Disa studime kanë treguar se çokollata e zezë ofron një sërë përfitimesh të cilat, kur kombinohen, ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet kardiovaskulare. Kjo lloj çokollate ka efekte antiinflamatore dhe antitrombotike, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e formimit të mpiksjes së gjakut. Gjithashtu, ka veti antihipertensive, të cilat ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Redukton rrezikun e diabetit

Kërkimet shkencore kanë treguar se sasitë e moderuara, kur konsumohen si pjesë e një diete të shëndetshme, mund të përmirësojnë mënyrën se si trupi metabolizon glukozën. Llojet e flavanoleve që gjenden në çokollatën e zezë reduktojnë faktorët e rrezikut që lidhen me rezistencën ndaj insulinës. Rezistenca ndaj insulinës shkakton nivele të larta të glukozës në gjak dhe është shenjë dalluese e diabetit të tipit 2.

Redukton presionin e gjakut

Disa studime sugjerojnë se çokollata e zezë mund të ketë një efekt pozitiv në uljen e presionit të gjakut. Marrja e porcioneve të moderuara do të kontribuonte në fleksibilitetin e enëve të gjakut, duke lehtësuar ngurtësinë e arterieve dhe duke përmirësuar funksionin e tyre. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të aterosklerozës, e cila ndodh kur grumbullimi i yndyrave në muret e brendshme të arterieve kufizon rrjedhën e gjakut.

Çokollata e zezë është e mirë për lëkurën

Vitaminat dhe mineralet si bakri, hekuri, magnezi dhe mangani janë të mira për lëkurën tonë. Dhe çokollata e zezë është e pasur me këto substanca. Magnezi mbështet prodhimin e kolagjenit, një proteinë që ndihmon në mbajtjen e lëkurës të re dhe të shëndetshme. Për më tepër, disa studime të mëparshme kanë zbuluar gjithashtu se nivelet e larta të antioksidantëve të pranishëm mund të mbrojnë lëkurën nga rrezet e fuqishme ultravjollcë të emetuara nga dielli.

Përmirëson gjumin

Ekspertët e industrisë kanë deklaruar se çokollata e zezë ndihmon në përmirësimin e ritmit tonë cirkadian. Ky ushqim rrit serotoninën, një hormon që na ndihmon të flemë natën. Çokollata e zezë është gjithashtu e lartë në triptofan, një aminoacid që rregullon gjumin.

Përmirëson performancën fizike në palestër

Një studim zbuloi se 40 gramë çokollatë të zezë në ditë përmirësonin qëndrueshmërinë atletike të pjesëmarrësve, domethënë sa kohë mund të stërviteshin. Sipas studiuesve, kjo është për shkak të një lloji flavanol në kakao të quajtur epicatechin i cili është treguar se rrit prodhimin e oksidit nitrik në trup. Oksidi nitrik relakson muskujt tanë, duke lejuar që enët e gjakut të zgjerohen. Pikërisht ajo që na nevojitet kur vrapojmë ose ngremë pesha në palestër.

TË FUNDIT
1 javë
Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)
2 javë
Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën
2 javë
Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë
3 javë
Parashikimi i motit
3 javë
Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)

izet mexhiti vlen

Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën

moti sot

Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë

moti sot

Parashikimi i motit

mickoski gir geer

Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

afrona

“A më hala?” Si Blero e vuri në siklet Afronën, ja si u përgjigj ajo

mirlind daku

Rubin Kazan merr masa ndaj Mirlind Dakut

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ