Kurti dhe Vuçiq përfunduan takimet me liderë evropianë, Lajçak jep detaje

INA
INA

26/10/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përfunduar takimin me liderët e Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Bashkimit Evropian.

Sipas disa mediave, takimi ka zgjatur më shumë se 30 minuta, ndërsa nuk janë dhënë detaje, pasi që edhe Kurti i është shmangur deklaratave për mediat.

Më pas liderët evropianë zhvilluan takimin edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili ka përfunduar pa dhënien e deklaratave për media.

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosov-Serbi, Miroslav Lajçak para fillimit të takimeve ka folur ekskluzivisht për Kanal10 dhe gazetarin Kushtrim Sadiku duke thënë se nuk negociojnë në mënyrën “merre ose lëre”.

Ai foli rreth pritshmërive të tij lidhur me takimin e sotëm në Bruksel duke thënë se Lajçak tha se ka pritje të larta.

“Kam pritje të larta, të vazhdojmë përpara. Ne nuk negociojmë më mënyrën “Merre ose lëre, kjo duhet të jetë pajtim mes dy palëve në të cilën jemi duke iu ndihmuar”, deklaroi Lajçak për Kanal10. Këto takime po zhvillohen në margjina të një samiti të BE-së në Bruksel.

Kurti dhe Vuçiq u priten veç e veç nga kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidenti francez, Emmanuel Macron, dhe kryeministrja italiane, Giorgia Meloni. Në takime ishin të pranishëm edhe shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, si dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano tha se ndonjë takim mes Kurtit dhe Vuçiqit, tash për tash, nuk është planifikuar. Pas takimeve me Kurtin dhe Vuçiqin pritet një prononcim për media nga zyrtarët e lartë evropianë. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Vrasja e Liridonës, paralajmëron Kerquku: Dikush është në siklet të madh, të bëhen sytë katër

albin kurti

Kurti u drejtohet me videomesazh qytetarëve serb të Kosovës

Liridona ademaj

Eksperti i sigurisë flet për planin e vrasjes së Liridonës, ja çka paralajmëron në procesin gjyqësor

Spartak Ngjela

“Keni për ta parë…”, avokati shqiptar ‘godet’ Radoiçiqin – jep lajmin e keq për “sllavët”

tome-gashi

Teoria e Tomë Gashit: Naim Murseli e ka pasur një frikë, ka qenë në presion të madh nga dikush tjetër

77-1-750x430

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në veri politikanin serb, Aleksandar Arsenijeviq

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

“Kam mesazhet kur Naimi kërkon lekë borxh”, Gazetari: Arrestime të reja për vrasjen e Liridonës

sulmuesit-e-valon-syles

Sulmuesit e Valon Sylës dënohen me nga 2 vjet burg

INFO

NA NDIQ