Përfundojnë zgjedhjet, VMRO-DPMNE 58 deputetë, BDI 18, LSDM 18, VLEN 14, ZNAM dhe E majta nga 6

Picture of ina-online
ina-online

30/05/2024

Pasi Gjykata Administrative ka refuzuar mbrëmë padinë e Frontit Evropian për rivotim në një qendër votimi në fshatin Llërcë të Zhelinës, Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) sot ka nxjerrë konkluzion për përfundimin e zgjedhjeve parlamentare. Në seancë u shpallën rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve në zonën e gjashtë, ku pati rivotim. Për shkak të tërheqjes së kryetarit të Komunës së Tetovës, Besa Bilall Kasami nga pozita e deputetit, u zgjodh deputeti i radhës nga lista e VLEN-it, Adnan Azizi, transmeton Portalb.mk.

Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski, ka bërë të ditur se në këtë njësi zgjedhore koalicioni Fronti Evropian ka tetë mandate, po ashtu VLEN 8, koalicioni Maqedonia juaj e udhëhequr nga VMRO-DPMNE tre dhe Koalicioni për Ardhmërinë Evropiane një.

Në seancë u bë e ditur se deputet në vend të kryetarit të Tetovës, Bilal Kasami, do të jetë Adnan Azizi nga VLEN, mandati i të cilit nuk u verifikua në Seancën konstituive pasi Kasami e kërkoi një gjë të tillë.

Me përfundimin e zgjedhjeve parlamentare, përbërja e Kuvendit me 120 deputetë është si vijon: Koalicioni VMRO-DPMNE ka 58 deputetë, koalicioni i LSDM-së 18 deputetë, koalicioni BDI ka 18 deputetë, 14 deputetë janë nga koalicioni VLEN, dhe gjashtë deputetë secila kanë e Majtë dhe ZNAM.

TË FUNDIT
12 minuta
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
15 minuta
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
1 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
2 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
2 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

ME TE LEXUARA

19 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
1 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
8 orë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit
1 ditë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
5 orë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!

LEXO MË SHUMË

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

INFO

NA NDIQ