Përfundon mbledhja e KS-së: Janë marrë masat e nevojshme për evakuimin e qytetarëve të Maqedonisë në Ukrainë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Ka përfunduar mbledhja e sotme e Këshillit të Sigurisë në Maqedoninë e Veriut ku u diskutua për agresionin rus në Ukrainë. Anëtarët e Këshillit të Sigurisë i kanë dënuar veprimet e Rusisë ndaj Ukrainës, me të cilat tashmë ka humbje jete dhe dëme materiale.

“Gjendja e sigurisë në vend është stabile. Vendi ka rezerva të mjaftueshme të mallrave dhe energjisë, Institucionet kompetente do të monitorojnë situatën në baza ditore, për të ndërhyrë nëse është e nevojshme. Shteti ka marrë masat e nevojshme për evakuimin e sigurt të qytetarëve të Maqedonisë që ndodhen në Ukrainë. Jemi në koordinim të rregullt me ​​aleatët e NATO-s lidhur me aktivitetet e ardhshme që do të ndërmerren”, thuhet në njoftimin e Presidencën pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1413

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

inbound8095449253420538831

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

sela tubim

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

xhezair shaqiri hoxha

Pse po e kritikoj BDI-në?

kandidatet per president

Çfarë thanë kandidatët për president në tubimet përmbyllëse

INFO

NA NDIQ