Përfundon viti shkollor – gabimet e teksteve shkollore mbetën të njejta!

Picture of INA
INA

08/06/2023

Nesër përfundon viti shkollor për nxënësit e shkollave të mesme, kurse për filloristët mësimi do të vijojë deri më 14 Qershor, njofton KlanM.

Prolongimi i vitit shkollor për nxënësit e shkollave fillore është bërë për shkak të pushimit të vazhduar dimëror me qëllim të kursimit të energjisë elektrike.

Por, ashtu sikurse nisi, viti shkollor përfundon me problemet e njëjta.

Për gabimet në tekstet shkollore, Ministri i Arsimit, paralajmëroi zgjidhje ligjore për vendosjen e sanksioneve.

“Sa i përket teksteve shkollore me gabime ju e dini që kemi vepruar menjëherë në një periudhë që duhet të realizohej për tekstin e historisë dhe shoqërisë ku të gjitha shkollat morën udhëzime për problemet që u paraqiten në librat e caktuar, dhe pas kësaj komisioni me shtatë anëtarë vendosi që libri i njëjtë të tërhiqet dhe u bë thirrje për një grupe autoresh për librin e njëjtë” – tha Jeton Shaqiri.

Në vigjilje të përfundimit të vitit shkollor që ishte shoqëruar me shumë probleme, vecanërisht në pjesën e librave shkollor, sic njofton KlanM, Ministri Shaqiri pret që Ministria e Arsimit dhe institucionet tjera kompetente vitin e ri shkollor ta presin më të përgatitur.

Nga Qeveria kanë siguruar se në buxhetin për vitin e ardhshëm do të sigurohen librat shkollor pa pagesë për nxënësit. Vitin e kaluar me tender prej 5 milion euro u siguruan vetëm librat për arsimin fillor. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
30 minuta
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
42 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
1 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
2 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
2 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
8 orë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
1 ditë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
5 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri
1 ditë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
42 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
1 ditë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
8 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
1 ditë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ