Përgatitjet e samitit të OSBE-së drejt fundit, Osmani: Ardhja e Llavrov dihet javën tjetër

ina-online
ina-online

18/11/2023

Përgatitjet teknike për mbajten e këshillit ministror të OSBE-së i cili pritet të mbledh 76 delegacione dhe mbi 1000 pjesëmarrës, janë kah fundi, por akoma nuk dihet saktë nëse ministri i jashtëm rus Llavrov do të merr pjesë, e që nga pjesëmarrja e 57 përfaqësuesve të vendeve anëtare varet e ardhmja e OSBE-së, nësë do të shuhet apo jo, thoë kryesuesi i OSBE-së, Bujar Osmani.

Ndërkaq për sekretartin amerikan Blinken, Osmani thotë se tani për tani, informacionet pohojnë ardhjen e tij në samit.

“Për mua është e rëndësishme që të gjithë të jemi këtu në Shkup dhe po bëjmë përpjekje që ajo të ndodhë, mirëpo do varet edhe prej shumë çështjeve logjistike, ligjore e kështu me rradhë, prandaj është herët për të konfirmuar një qëndrim se a do jetë apo nuk do jetë. Besoj në javën e ardhshme do jetë më e qartësuar kurse për sekretarin Blinken ajo që thash paraprakisht, nuk kam indikacione nëse nuk do vjen. Deri tani të gjitha indikacionet janë se do jetë në Shkup dhe kjo për ne është shumë e rëndësishme.”, tha Bujar Osmani, kryesues i OSBE-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

vrasja ekuador remzi azemi

Vrasja në Ekuador e shqiptarit, arrestohet në Maqedoni i shumëkërkuari

INFO

NA NDIQ