Përgatitjet për luftë

INA
INA

30/01/2024

shkruan: Daut Dauti

Shefi i Shtabit të Armatës Britanike, gjenerali Patrick Sanders, ka kërkuar që numri i ushtarëve britanikë dhe buxheti për ushtrinë të rriten në mënyrë të konsiderueshme. Kjo është për shkak se informatat tregojnë për një sulm të mundshëm të Rusisë ndaj vendeve anëtare të NATO-s.

Sulmi mund të bëhet në vendet që i ka afër Rusia, por edhe ato që i ka larg, sikur Britaninë, duke i sulmuar me sisteme raketore caqet strategjike ushtarake dhe civile. Sulmi mund të ndodhë edhe në Ballkan ku qendër e konfliktit është Kosova, të cilën Rusia mund ta sulmojë përmes Serbisë. Kjo ishte arsyeja kryesore e vizitës së Lord Cameronit në Kosovë ku premtoi se Britania e Madhe do t’i qëndrojnë pas Kosovës.

Me fjalë tjera, tri vitet e ardhshme nuk janë të lehta për Evropën dhe NATO-n. Një ngritje e vetëdijes për luftë dhe armatim është duke ndodhur në të gjitha anët. Gjatë kësaj kohe duhet të nisë një mobilizim i përgjithshëm për armatimin e ushtrisë së Kosovës. Nëse armatosen të gjithë, pse jo edhe Kosova, që është vendi më i rrezikuar?

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

INFO

NA NDIQ