Përgjigja brilante e Thierry Henryt kur u pyet se kush duhet ta fitojë Topin e Artë 2023

Picture of INA
INA

26/10/2023

Legjenda franceze, Thierry Henry pati një përgjigje brilante kur u pyet se kush duhet ta fitojë Topin e Artë këtë vit.

Vitin e kaluar, çmimi i famshëm iu dha yllit francez Karim Benzema pasi ai shijoi një sezon madhështor me skuadrën spanjolle të La Ligës, Real Madrid.

Përpara ceremonisë së Topit të Artë të këtij viti në Paris të hënën, lojtarë si Lionel Messi, Erling Haaland dhe Kylian Mbappe janë kryesuesit për të marrë çmimin.

Megjithatë, është raportuar gjerësisht se legjenda argjentinase Messi do të fitojë topin e tij të tetë të Artë pas një viti mahnitës.

Messi frymëzoi Argjentinën drejt triumfit në Kupën e Botës në Katar dhe gjithashtu shijoi një sezon të mirë individual dhe ekipor me Paris Saint Germain.

Përpara mbulimit të së mërkurës mbrëma të Ligës së Kampionëve në CBS Sports, Henry u pyet nëse Topi i Artë duhet t’i jepet Messit dhe përgjigja ishte brilante.

“Dua të them që shumë njerëz mund të debatojnë për këtë, por për mua nëse fitoni Kupën e Botës, siç e bëri ai, ne mund të flasim për atë që ndodhi në finale”, ka thënë fillimisht Henry.

“Si francez, isha pak i zhgënjyer me mënyrën se si përfundoi, por nuk mund të thuash se nuk është e merituar nëse ai e fiton atë”.

“Shumë njerëz mund të pretendojnë se lojtarët e Man Cityt, Haaland dhe disa lojtarë të tjerë gjithashtu mund të thonë ‘pse jo unë?’ por nuk mund të thuash se nuk është e drejtë nëse e fiton”.

Në këtë pikë, kolegu i tij Jamie Carragher e pyeti Henryn: “Kush mendoni se e meriton ta fitojë atë?”.

Henry u përgjigj: “Për mua, Messi. Mirupafshim. Përfundoi”.

TË FUNDIT
4 orë
Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja
5 orë
Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës
6 orë
Një tjetër lajm i keq për Harry Kane
6 orë
U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne
19 orë
​Milani tenton sërish për Brojën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Araujo operohet në Finlandë, rikthimi te Barcelona pas festave të fundvitit!...
1 ditë
Lukaku fshin nga rrjetet sociale fotot me ish-skuadrat e tij… Napoli tani më pranë
1 ditë
Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit
1 ditë
Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A
1 ditë
Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit
21 orë
Shëndrit Deari shpallet kampion i ri tenisit në Maqedoni të Veriut
19 orë
​Milani tenton sërish për Brojën

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja

ballkani kf

Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës

kane

Një tjetër lajm i keq për Harry Kane

Pep Guardiola

U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne

Armando Broja

​Milani tenton sërish për Brojën

shendrit dehari

Shëndrit Deari shpallet kampion i ri tenisit në Maqedoni të Veriut

rej manaj

Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit

osimeh

Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A

mbappe mbape

Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit

INFO

NA NDIQ