Ibrahimi përgjigje Mickoskit: Me 54% maqedon dhe 30% shqiptarë ta aplikojmë modelin e Belgjikës ose më afër edhe Kosovës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

4 Prill, 2023

Sekretari i përgjithshëm i Alternativës, Zeqirja Ibrahimi i është përgjigjur kushteve të VMRO-DPMNE për modelin kroat për preambulën, lidhur me ndryshimet kushtetuese.

“Që të aplikohet modeli i Kroacisë, Maqedonia e Veriut duhet të jetë shtet me shumicë maqedonase prej 90% (Kroacia ka 90.4% kroatë).
Me 54% maqedonas dhe me 30% shqiptarë, më e shumta që mund të bëjë Maqedonia e Veriut është ta aplikojë modelin e Belgjikës, ku kemi ngjashmëri demografike. E nëse i duket larg Belgjika, mund ta aplikojë edhe modelin e Kosovës, ku kemi shtet pastër qytetar”, ka nënvizuar Ibrahimi përmes një postimi në rrjetet sociale.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ