Perimja që ju ndihmon të humbisni peshë më shpejt

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/03/2023

Ekzistojnë shumë arsye për të konsumuar më shumë perime me gjethe jeshile.

Të tilla janë faktet se ato mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, të ulin presionin e gjakut dhe kolesterolin dhe mbajnë trurin tuaj të mprehtë.

Në treg ju mund të gjeni perime të ndryshme me gjethe jeshile që mund t’ju ofrojnë një sërë përfitimesh në lidhje me shëndetin.

Por sipas dietologëve, mes llojeve të shumta, vetëm një prej tyre bie më në sy kur vjen puna për të humbur peshë.

Cila perime është më e mira kur bëhet fjalë për të rënë nga pesha?

Spinaqi është pikërisht ai që kryeson listën e perimeve me gjethe jeshile që janë më ta mirat për humbjen e peshës dhe kjo për disa arsye!

Arsyeja kryesore është se përmban shumë pak kalori dhe reduktimi i kalorive është një metodë efikase për të rënë nga pesha.

Arsyeja e dytë ka të bëjë me faktin se gjithashtu përmban shumë pak karbohidrate dhe reduktimi i tyre lidhet gjithashtu me një rënie nga pesha.

Së fundi, ai është i pasur me fibra, të cilat ju mbajnë të ngopur për shumë gjatë, duke ju ndihmuar të kontrolloni urinë tuaj.

Nga ana tjetër, duhet të dini se edhe konsumi i tepërt i një lloj ushqimi mund të kthehet në rrezik për shëndetin tuaj, prandaj regjimi juaj duhet të jetë sa më i larmishëm.

Konsumi i sasive të mëdha të spinaqit mund të çojë në zhvillimin e gurëve në veshka, veçanërisht nëse jeni të prirur për këtë.

Për të përfituar sa më shumë nga spinaqi nuk është e nevojshme të konsumoni sasi të mëdha.

Një gotë në ditë është e mjaftueshme për të shtuar të gjitha përfitimet ushqyese në regjimin tuaj ushqimor. /AgroWeb/

TË FUNDIT
2 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
3 javë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
4 javë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
4 javë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
1 muaj
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

INFO

NA NDIQ