Përkohësisht u vështirësua qasje në ueb faqet e Bankës Popullore dhe bankave vendore: Të dhënat janë të sigurta

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23 Shkurt, 2022

Banka Popullore njofton se gjatë ditës së djeshme, për një kohë të shkurtër u vështirësua ose bllokua qasje deri te ueb-faqja e Bankës Popullore dhe bankave vendore si rezultat i sulmeve.

Kjo, sipas Bankës Popullore, u tejkaluan përmes masave që u ndërmorën nga Banka Popullore, bankat dhe ueb-provajderët.

“Siguria, përkatësisht privatësia dhe integriteti i të dhënave në asnjë moment nuk u rrezikua”, thonë nga Banka Popullore.

Ata sqarojnë se sulmi ka të bëjë me një numër të madh të klientëve fiktiv nga lokacione të ndryshime të cilët kërkojnë kinse informacione nga ueb–faqja, dhe për shkak se serveri ngarkohet i dihet kohë të përgjigjet ndaj kërkesave dhe se në asnjë rast nuk ndryshon përmbajtja e ueb-faqes.

Kujtojmë se gjatë ditës së djeshme, hakerët grekë bënë të ditur se janë sulmuar disa banka në Maqedoni.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

gjobaa

183 gjoba në Shkup, 55 për tejkalim të shpejtësisë

shkupi

Turqia dhe Maqedonia, shpenzime më të ulëta për jetesë në Evropë

bit-pazar

Sot ndërpritet masa e Qeverisë për ngrirje të çmimeve

rron gjinovci

VIDEO/Gjinovci: Mendësia feudale jo vetëm në Kosovë, paramendoni Ali Ahmeti selinë e ka në një katund në Tetovë

mesiq stipe mesic

Mesiq: Nëse dikush mendon se Kosova mund të kthehet me luftë, ai është një i humbur

policia kosoves

Thirrja e dyshimtë për marshim drejt veriut, Policia – qytetarëve: Mos bini pre

vucic

Momenti kur gazetarja e CNN i drejtohet herë Vuçiqit: A e njihni Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran?

INFO

NA NDIQ