Përkujtohen veprimtarët, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17 Janar, 2023

Sot shënohet 41 vjetori i vrasjes së veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka, si veprimtarë të shquar të çështjes kombëtare u vranë nga shërbimi sekret jugosllav 40 vite më parë në Shtutgart të Gjermanisë.

As pas katër dekadave, vrasja e tre veprimtarëve shqiptarë nuk është zbardhur.

Data 17 janar e vitit 1982, shënon edhe përvjetorin e 41 të vrasjes së veprimtarëve të çështjes kombëtare shqiptare, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. 40 vite më parë, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka si veprimtarë të shquar të çështjes kombëtare, u vranë nga shërbimi sekret jugosllav në Shtutgart të Gjermanisë.

Për vrasjen e tyre ende nuk është hetuar apo dënuar askush.

Në vitin 2017 Suzana Gërvalla, bashkëshortja e veprimtarit Jusuf Gërvalla, kishte njoftuar se shteti gjerman kishte riaktivizuar hetimet për vrasjen e Jusufit.

Atentati mbi dy vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka kishte ndodhur në Gjermani, teksa nga autoritet shtetërore gjermane ishte lajmëruar se vrasës të panjohur kanë vrarë tre jugosllavë dhe se ky ishte kulminacion i ri në luftën e fshehtë në të cilën agjentët e sigurimit jugosllav dhe kundërshtarët e pushtetit po luftonin mes tyre.

Gazeta gjermane “Der Spiegel” më 25 janar të vitit 1982 për motivin e krimit do të shkruante se identifikimi i shpejtë i viktimave e ka sqaruar edhe motivin dhe drejtimin politik të tyre: “Jugosllavë në ekzil që i takonin kombësisë shqiptare nga provinca e Kosovës, në jug të shtetit ballkanik, dhe që të tre veprimtarë kundër qeverisjes së Beogradit,” do të shkruhej në artikull.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ali-ahmeti-2

Ali Ahmeti uron festën e “Shën Kirilit dhe Metodit” në gjuhën maqedonase

lsm-sindikata780x439-1

Deanoski: Sektori publik po “vlon”, do të ketë greva masive

trump-5

Caktohet data e gjyqit ndaj ish-presidentit amerikan Donald Trump

aksident kumanove

Aksident fatal në Kumanovë, maturanti me veturë bie nga ura (FOTO)

shkolla-nxenes-780x439-1

Maqedoni/Nxënësit e klasave të katërta, probleme me lexim

wizzair

Wizz Air me fluturime të reja nga Shkupi për në destinacione të tjera

Mickoski-01.06

Mickoski: Nëse të dënuarit e 27 prillit duhet të mbajnë burg 200 vjet, atëherë për këta pushtetarë duhet 2 mijë vjet burg

miroslav trickoviq

Ja kush po e ndihmon protestën e Vuçiqit nga Maqedonia e Veriut?

autobus-privat-shkup

Autobusët privatë sot rikthehen në rrugët e Shkupit

INFO

NA NDIQ