VIDEO/Përleshen fizikisht deputetët e Serbisë, përmendet edhe emri i Albin Kurtit

Picture of INA
INA

05/07/2023

Një përplasje verbale dhe fizike ka ndodhur në seancën e sotme parlamentare të Serbisë.

Partitë opozitare kanë kërkuar që Aleksandër Martinoviq të largohet nga salla.

Ministri i Administratës Publike dhe Vetëqeverisjes Lokale nuk e bëri një gjë të tillë.

Madje, në seancë, deputetët e pozitës përmenden edhe kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti, shkruan Danas, transmeton “Bota sot”.

Vazhdimi i seancës së Kuvendit të Serbisë filloi me rrëmujë dhe bujë, deputetët e opozitës nuk pranuan të ulen përkundër këshillave të kryeparlamentarit, duke kërkuar që Aleksandar Martinoviq të largohej nga salla, derisa Orliq të jepte pushim, raporton Danas, transmeton “Bota Sot”.

Deputetët e opozitës, në këmbë dhe duke brohoritur “Vuçiq ik”, kërkuan që ministri i Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale, Aleksandar Martinoviq të largohet nga seanca.

Largimi i tij është kërkuar edhe për shkak të fyerjeve të djeshme ndaj deputetëve dhe aktivistëve politikë.

Martinoviqi dje i pyeti deputetët se sa fëmijë kanë dhe vlerësoi se ata që nuk kanë fëmijë “por ushqejnë këlysh e kotele dhe peshq” nuk kanë të drejtë të “mësojnë për fëmijët”.

Dragan Markoviq Palma, deputet i Serbisë së Bashkuar, u përpoq të shpjegonte se Martinoviqi është ministër dhe askush nuk mund ta nxjerrë nga salla.

Madje, zuri në gojë edhe emrin e kryeministrit të Republikës së Kosovës Albin Kurti, duke thënë se deputetët e Serbisë po i dërgojnë atij një imazh jo të mirë për Serbinë.

“Kështu i dërgoni një imazh Albin Kurtit dhe gjithë botës se asgjë nuk është në rregull në Serbi. Ky është programi juaj”, tha Markoviq dhe shtoi se ky është demonstrim i pushtetit dhe ministri Martinoviq është zgjedhur nga deputetët që kanë shumicën, jo opozita.

Nga mosmarrëveshjet ndërmjet tyre, deputetët janë përleshur edhe fizikisht.

 

TË FUNDIT
1 ditë
Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë
1 ditë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
3 ditë
Mali i Zi ndaloi transmetimin e 20 mediave ruse, Rusia paralajmëron “përgjigje”
3 ditë
“Nuk duhet të pritet janari”, kërkohet urgjentisht largimi i Miroslav Lajçakut

ME TE LEXUARA

2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
1 ditë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
1 ditë
Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë

LEXO MË SHUMË

IMG_4357

Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

tv-media-radiodifuzion

Mali i Zi ndaloi transmetimin e 20 mediave ruse, Rusia paralajmëron “përgjigje”

Lajcak

“Nuk duhet të pritet janari”, kërkohet urgjentisht largimi i Miroslav Lajçakut

petkovic simic serbi kine

Ministrat e Vuçiqit në Kinë, heshtje në Bruksel?!

ministrat e mbrojtjes nato ballkan

Forcat e NATO-s do të mund të kalojnë shumë më shpejtë nëpër Korridorin 8!

srebrenica

Maqedonia bashkësponsorizoi rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë, por qeveria e re nuk do ta shënojë Ditën Ndërkombëtare

Samiti NATO

Samiti i NATO-s në Washington/ Rama pranë Biden dhe Stoltenberg

INFO

NA NDIQ