VIDEO/Përmbaruesi ia mori shqiptarit nga Shkupi parcelën 470.000 euro, për borxh 30 mijë euro

INA
INA

2 Qershor, 2023

“Vlera do të ishte diku 2 milion e gjysmë euro. Tash duan të na lënë edhe pa pronë por edhe borxhlinj duke qenë pala tjetër borxhliu”, thotë Eroll Kadriu në një storje të KlanMaqedoni.

Kështu shprehet Eroll Kadriu i cili në vitin 2010 bleu tokë me vlerë 470 mijë euro, mori lejen e ndërtimit në Komunë Qendër, zgjodhi një kompani për ndërtim dhe filloi punën. Por atëherë i filluan problemet.

“Na erdhi një informatë se kjo kompani nuk ka licencë. Prej këtu filloi problemi më i madh. Ky komshiu na paraqiti në komunë sepse e ka pa se puna që punohet këtu nuk është punuar siç duhet dhe ka bërë një paraqitje në komunën Qendër. Komuna e ndali punën dhe prej aty u pa se këto nuk kanë pasur licencë”, thotë Kadriu.

Edhe pse, siç thotë, kjo kompani ka funksionuar pa licensë, Erollit i dorëzojnë fatura fiktive dhe nga borxhi total prej 2 milion denarëve çështja kalon në përmbarues dhe tani përveç së e i kanë ngelur borxhet, Erolli e ka humbur edhe parcelën që bleu 470 mijë euro.

“Në fund organizohet e gjithë puna që për ato 2 milion denarë, nxjerrët në licitacion parcela edhe pse gjitha “komunalitë” i kemi paguar dhe ka fillim të punimeve siç e patë edhe vetë. (5:46) Ende se kemi humbur shpresën nga gjykata penale që të arrije t’i parandalon këto sende”, thotë Eroll Kadriu.

Edhe pse Erolli për borxhin ka ofruar kompensime tjera përsëri përmbaruesi ka vendosur që parcela që e bleu 470 mijë euro t`i merret për shkak të borxhit prej 2 milion denarëve që e kishte ndaj kompanisë që funksiononte pa licensë.

Pronar i kësaj kompanie është i biri i një mjeku të njohur në vend. Ditëve në vijim, përvec skemës se si ishte përgatitur mashtrimi, Klan Maqedoni, do të përpiqet që të marrë edhe prononcime nga palët e implikuar në këtë ngjarje./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

mickoski

Mickoski: Deputetët do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria provon ta miratojë Ligjin për amnisti me procedurë të shkurtuar dhe flamur evropian

bujar osmani

Trupat serbe pranë kufirit me Kosovën, Bujar Osmani kontakton Daçiqin: Mirëpres deklaratën për tërheqje

Polici-a-2-750x430

Rast i rëndë në Shkup! Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

INFO

NA NDIQ