Përmbysje e çmendur në Dyseldorf, Ukraina siguron pikët e para në Euro 2024

Picture of ina-online
ina-online

21/06/2024

Nisi gjithçka në mënyrën më të keqe të mundshme, ama fundi ishte tamam, si në përralla. Ukraina ia doli të sigurojë pikët e para, në Kampionatin Evropian të futbollit, Euro 2024, me “Verdheblutë”, që mundën në “Merkur-Spiel Arena”, të Dyseldorfit, Sllovakinë, me rezultatin e ngushtë, 2 me 1.

Gjithçka nisi me golin e sllovakëve, teksa në minutën e 17’-të, Schranz dërgon në rrjetë një krosim të Haraslin, për të siguruar avantazhin, avantazh që do të zgjaste deri në minutën e 54’-t, të ndeshjes, ku Shaparenko tundi rrjetën e Dubravaka, pas një pasimi të Zinchenko e për t’ia lënë vendin golit të Yaremchuk, në minutën e 80’-të, gol, që nisi festën si në kampin ukraianas, por edhe në të gjithë stadiumin 47 mijë vendësh,

Pas kësja fitoreje, Ukraina gjentet në vendin e 2-të të grupit E, me 3 pikë, po aq sa Rumania e Sllovakia, që ndodhen respektivisht në vendin e parë dhe të tretë. Ndërkaq, në sfidën e radhës dhe të fundit të fazës së grupeve, Ukraina do të ndeshet me “Djajtë e Kuq”, të Belgjikës, ndërsa Sllovakia, me Rumaninë.

TË FUNDIT
8 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
8 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
8 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
8 orë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
9 orë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

ME TE LEXUARA

8 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
8 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
8 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
1 ditë
Granit Xhaka pjesë e listës favorite për ta fituar Topin e Artë
1 ditë
Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit

LEXO MË SHUMË

lamine yamal

UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

dani olmo

Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…

belingam anglia

Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe

Roma-1

Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm

ten hag manchester united

Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

kombetarja-kuq-e-zi

Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji

Mbappe

Mbappe: Kam fjetur shumë vite duke ëndërruar për Real Madridin dhe tani… është realitet

southgate

Gareth Southgate nuk do të jetë trajner i Anglisë, jep dorëheqjen

mbape real

Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit

INFO

NA NDIQ