Përmbytet anija me 400 emigrantë në Greqi, kapiteni braktis mjetin e lundrimit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10 Prill, 2023

Një anije me rreth 400 persona në bord në ujërat mes Greqisë dhe Maltës, rrezikon të jetë duke u përmbytur.

Organizata gjermane Sea-Water International me anë të një pos në Twitter njoftoi se ata që ishin në bord ishin në “rrezik të menjëhershëm vdekjeje” dhe i bëri thirrje BE-së të veprojë.

Alarm Phone gjithashtu postoi shqetësimet e tij, duke thënë se kishte marrë një telefonatë nga anija, e cila u nis nga Tobruku në Libi.

Sky News bën me dije se njerëzit në bord janë në panik dhe disa kanë nevojë për kujdes mjekësor, tha Alarm Phone, duke përfshirë një fëmijë, një grua shtatzënë dhe dikë me aftësi të kufizuara fizike.

Thuhet se anijes i ka mbaruar karburanti dhe kuverta e poshtme e saj është plot me ujë.

Kapiteni është larguar dhe nuk ka “askush që mund të drejtojë varkën”, tha Alarm Phone.

Ai shtoi se kishte alarmuar autoritetet.

Së fundmi ka pasur një rritje të numrit të anijeve me emigrantë që kalojnë Mesdheun nga Afrika e Veriut.

Një tjetër OJQ, Resqship e Gjermanisë, tha të dielën se të paktën 23 emigrantë vdiqën gjatë natës në Mesdhe në një mbytje të veçantë anijeje.

Javën e kaluar, 440 migrantë u shpëtuan pranë Maltës pas një operacioni kompleks 11-orësh në dete të stuhishme nga anija Geo Barents.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

2FA6E074-7C03-40D7-A5F8-CF38916EFFBC

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

B62AF9FF-2628-472D-8F0B-4004E851101E

Mijëra polakë dolën në rrugët e Varshavës për të protestuar kundër qeverisë

Stoltenberg-600x360

Stoltenberg, Erdoganit: Suedia i ka përmbushur obligimet për anëtarësim në NATO

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Forcat ukrainase “rifitojnë pozicionet” në Bakhmut

ukraina-rusi-kiev-ushtar

A do të nisë kundërofensiva? Ukraina: Planet duan heshtje, nuk do të ketë njoftim

maja sandu orban

Orban tentoi që t’i puthte dorën, Presidentja e Moldavisë e refuzon

erdogan

Erdogan betohet si president edhe për një mandat pesëvjeçar

ushtria-1

Sulm afër kufirit me Egjiptin, vriten tre ushtarë izraelitë, disa të plagosur

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Dy të vrarë dhe katër të plagosur nga bombardimet në Kharkiv të Ukrainës

INFO

NA NDIQ