Përmes IPARD 3 mbështetje 100 për qind deri në maksimum një milion euro për projekte të komunave rurale

INA
INA

24/01/2024

Drejtori i Agjencisë Pagesore, Nikica Baçovski informoi se po punohet në mënyrë aktive në akreditimin e masës së re IPARD 3, e cila do të jetë e dedikuar vetëm për komunat rurale. Masa është quajtur Infrastruktura publike rurale dhe parasheh mbështetje të projekteve të përgatitura nga komunat rurale për rrugë, ujësjellës, kanalizime, shtëpi kulture, kënde lojërash, parqe,… Për këto projekte, siç tha Baçovski, komunat do të marrin 100 për qind mbështetje financiare nga shuma e investimit, por jo më shumë se një milion euro.

“Shfrytëzues të masës do të ishin direkt vetëqeverisjet lokale, ndërsa qëllimi është që të mundësohet thirrje në të cilën do të paraqiten me projekte konkrete. Korniza është shumë e gjërë. Për fat të keq, nuk do tu japim para Qendrës ose Aerodromit, por, për fat të mirë, në thirrje do të mund të paraqiten vetëm komuna rurale, të cilat nuk tejkalojnë 30.000 banorë në bazë të regjistrimit të fundit”, sqaroi Baçovski i cili mori pjesë në panelin “Bujqësi dhe zhvillim i barabartë rajonal – mundësi dhe perspektiva të BE-së” që u mbajt në kuadër të konferencës “Vit i mundësive evropiane”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dash-1

DASH: Bisedimet për rregulloren e BQK-së të vazhdojnë me urgjencë

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

cmimet-e-garantuara

Bekteshi: Nuk do të vazhdohet masa për çmime të garantuara, do të ketë ndryshime ligjore

nafta tregjet

Rënie e madhe e eksporteve të naftës amerikane në Evropë, rritje e re e çmimeve të mundshme

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

ekonomi investim plan menaxhim

Samiti për Investime në Ballkan bënë bashkë gjashtë kryeministrat në Londër, fokus rritja e investimeve në rajon

supermarketet-800x445

Qytetarët blejnë vetëm produktet e nevojshme dhe kanë frikë nga një rritje e re çmimi

kontabilitet menaxher biznes

Do te rritet çmimi i shërbimeve për kontabilitet në Maqedoninë e Veriut

Anita-Angelovska-Bezhoska-MMF-750x430-1-696x399-1

Angellovska-Bezhoska: Trendet e inflacionit janë pozitive, por duhet kujdes

INFO

NA NDIQ