Përplasja e trenit në Greqi: Protesta të zemëruara shpërthejnë pas tragjedisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Në Greqi kanë shpërthyer protestat për aksidentin hekurudhor që vrau 43 persona, me shumë njerëz që e shohin atë si një aksident që pritej të ndodhte.

Protestuesit u përleshën me policinë jashtë selisë së Hellenic Train në Athinë – kompania përgjegjëse për mirëmbajtjen e hekurudhave të Greqisë.

Protestat u mbajtën edhe në Selanik dhe qytetin Larissa, pranë vendit ku ndodhi fatkeqësia mbrëmjen e së martës.

Qeveria ka thënë se një hetim i pavarur do të japë drejtësi.

Tre ditë zie kombëtare janë shpallur në të gjithë Greqinë pas incidentit, në të cilin një shërbim pasagjerësh u përplas kokë më kokë në një tren mallrash, duke bërë që vagonët e përparmë të shpërthejnë në flakë. Kryesisht, vagonat e përparme të trenit të pasagjerëve u shkatërruan.

Shumë nga 350 pasagjerët në bord ishin studentë rreth të 20-ave që ktheheshin në Selanik pas një fundjave të gjatë duke festuar Kreshmën Ortodokse Greke.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se “gabimi tragjik njerëzor” ishte fajtor për katastrofën.

Një mjeshtër stacioni 59-vjeçar në Larissa është akuzuar për vrasje nga pakujdesia. Ai ka mohuar çdo keqbërje, duke fajësuar përplasjen për një defekt teknik.

Anëtarët e sindikatës së hekurudhave besojnë se sistemet e sigurisë nuk po funksiononin siç duhet, me paralajmërime të përsëritura për këtë gjatë shumë viteve.

Në protestë dhe zi, punëtorët e hekurudhave po planifikojnë të bëjnë grevë të enjten për atë që ata thonë se është neglizhencë zyrtare e hekurudhave./KlanKosova

TË FUNDIT
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
3 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
17 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
17 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

3 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
1 ditë
Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
24 orë
Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore
23 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë
22 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
20 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

LEXO MË SHUMË

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

INFO

NA NDIQ