Përplasja indirekte e Vuçiqit e Milanoviqit rreth Kosovës

INA
INA

22/09/2023

Në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së pati një përplasje indirekte mes presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe Presidentit të Kroacisë Zoran Milanoviq dhe për gjithçka fajësohet kërkesa e Milanoviqit për të njohur pavarësinë e Kosovës.

Në fjalën e tij, Milanoviq ka shprehur shqetësimin për ngjarjet e fundit në marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Presidenti i Kroacisë bëri thirrje për uljen e tensionit, duke theksuar rëndësinë e njohjes së Kosovës si anëtare e barabartë e bashkësisë ndërkombëtare. Kjo e acaroi Vuçiqin.

“Ja, i shoh këto 100 shtete të rreshtuara për të dëgjuar Milanoviqin, të gjithë po shtyjnë njëri-tjetrin. Bretkosa e pa që kali ishte mbathur, kështu që edhe ajo duhej të thoshte diçka për këtë”, citohet deklarata e Vuçiqit në Nju Jork në mediat serbe.

Vuçiq vazhdoi duke e cilësuar dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, i cili po zhvillohet me ndërmjetësimin e BE-së dhe mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si monolog nga Prishtina, duke shtuar se Serbia me gatishmëri po përparon në rrugën e saj drejt BE-së. .

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6974

Pse e vrau Liridonën? Babai i Naim Murselit: Pyetje 1 milion dollarëshe! Ndoshta është kërcënuar nga politika ose…

tome-gashi

Sa vite burg mund të dënohet Naim Murseli? Avokati zbulon 2 skenaret që do të përdorë 33-vjeçari për t’u mbrojtur

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

‘Liridonën dhe Naimin i njohu Pacolli’, ish-presidenti i Kosovës tregon pse mungoi në varrimin e 30-vjeçares

Naim Murseli

Avokatja: Suedia mund të kërkojë ekstradimin e Naim Murselit

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

matura-shteterore-provimi

Kosova dështon keq në PISA, reagon OCRA: Katastrofë arsimore në Kosovë – Analfabetizmi në rritje

ivan videnoviq

Profesori nga Serbia e pranon gjenocidin në Srebrenicë: NATO-ja e ka penguar një të tillë në Kosovë

zgjedhjet-kosove-1-640x358

Listat zgjedhore nga Serbia në luftë për të mbledhur vota në Kosovë

Albin Kurti

Kurti flet për rastin e Liridona Ademajt dhe 14 vjeçares në Shkup

INFO

NA NDIQ