Përplasje mes “zjarrit” dhe “ahmetistëve”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Grupi i zjarrit brenda BDI-së e vlerëson si të gërditshme sipas tyre, vardisjen që bën Artan Grubi ndaj liderit të partisë, Ali Ahmeti me fushatën “Fryma Ahmetiane” dhe “Ahmetist”. Sipas nënkryetarit të BDI-së, Izet Mexhiti sa më shumë që Grubit i kërkohet të mos fshihet pas Ali Ahmetit, ai qëllimisht bën të kundërtën.

“Sa më shumë i themi mos u fsheh pas Ali Ahmetit edhe më tepër hyn nën hijen e tij. Shumë e gërditshme duket vardisja e Artanit pas Ahmetit, si ato që duke të përqafuar të mbysin krejt. Fryma ideologjike zakonisht është vazhdimësi pasi të shkon lideri. Si duket Artanit nuk i pritet shumë dhe filloi të paraqitet si lider i BDI-së”, tha Izet Mexhiti, Nënkryetar i BDI-së.

Këto konstatime Mexhiti i bazon në deklarimet e ministrave të cilët sipas tij janë nën diktatin e plotë të Grubit.

“Në të kaluarën neve kemi thënë se projektet mbajnë vulën e Ali Ahmetit dhe BDI-së. Sot ministrat thonë se projektet kanë vulën e Artanit”, deklaroi Izet Mexhiti, Nënkryetar i BDI-së.

Ndaj fushatës së nisur nga Grubi i cili tha para qytetarëve se ata janë ndjekës dhe mbështetës të frymës Ahmetiane, kanë reaguar figura të ndryshme intelektuale duke e cilësuar si injorancë dhe dëshmi për derexhenë në të cilën ndodhemi.

“Të thirresh në një frymë Ahmetiane për së gjalli të liderit të një partie është më shumë se injorancë e kur sheh se si pleshtat i duartrokasin një akti të tillë mortor, nuk di çka të bëjë njeriu të qesh apo të vajtoj në çfarë derexhe kemi mbërri si komb”, u shpreh Dijana Toska, Gazetare.

Përkundër reagimeve, përveç Grubit edhe eksponentë të tjerë të pushtetit ekzekutiv dhe funksionar të BDI-së kanë përkrahur në rrjetet sociale fushatën Ahmetiane duke i bashkëngjitur fotografi me Ahmetin dhe rekomandimet e tij si lider që të heshtin, të durojnë dhe të veprojnë. /alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KESHILLI

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës mbështet anëtarësimin e Kosovës

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Rrëzohen propozimet që anëtarësimi i Kosovës të kushtëzohet me themelimin e Asociacionit

IMG_1160

Si kanë votuar shqiptarët në 10 vitet e fundit në Maqedoni? (ANALIZË)

kris hill

“Të ngulet në hu”, kërcënohet me vdekje ambasadori amerikan në Beograd

kosove dhuna grave

Kosovë, 57 gra të vrara në 14 vjet

Dodik

Dodik kërcënon: Nëse votohet rezoluta për gjenocidin serb, do shkëputemi

mickoski-nikoloski

Deputeti i VMRO-së nuk shkoi në Strasburg, ku pritet të votohet anëtarësimi i Kosovës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës

kurti me kandidatet vv maqedoni

Kurti takon kandidatët e VV-së për deputetë në Maqedoni

mpj22-696x385

Parlamenti Evropian korrigjon gabimin e emrit të shtetit për Maqedoninë e Veriut pas kërkesës së MPJ-së

INFO

NA NDIQ