Përplasje në LSDM se kush do ta propozojë kandidatin për president?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/05/2023

Burime partiake në LSDM pohojnë se partia po përballet me një konflikt të brendshëm partiak në të ardhmen e afërt, shkruan portali Expres.

Sipas burimeve të këtij portali, këto ditë dy grupe në LSDM po hapin jozyrtarisht shtabet e tyre për zgjedhjet e ardhshme presidenciale që duhet të mbahen në mars-prill të vitit të ardhshëm.

Një shtab joformal përbëhet nga njerëz të afërt dhe të koordinuar nga presidenti aktual i vendit Stevo Pendarovski, të cilët filluan të planifikojnë aktivitete në drejtim të rikandidimit.

Ndërsa siç shkruan Expres, grupi i dytë është i përbërë prej njerëzve që po përgatiten për fushatën presidenciale dhe që është i prirur nga ministri aktual i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Synimi i tij parësor në muajt e ardhshëm është të krijojë një opinion brenda LSDM, por edhe brenda BDI-së se Pendarovski nuk mund të fitojë, por edhe nëse do të fitoj ai do t’i kthejë shpinën këtyre dy partive, nëse VMRO-DPMNE arrin të formojë Qeverinë e ardhshme.

Burimet që monitorojnë aktivitetet e dy grupeve pohojnë se sipas informacioneve nga dy selitë joformale, Pendarovski për momentin ka pasur mbështetjen e disa nga kryesuesit e LSDM-së si sekretari i përgjithshëm Mile Zeçeviq dhe disa diplomatë të huaj në Shkup.

Sipas të njëjtave burime, ministri Spasovski ka pasur mbështetjen e të ashtuquajturit lobi Kumanovës, në të cilin janë kryeministri Kovaçevski dhe disa zyrtarë të qeverisë si Artan Grubi, Nazim Bushi, zëvendëskryeministrja Grkovska për qeverisje të mirë dhe ministrja e mbrojtjes Sllavjanka Petrovska.

Për momentin, partia nuk dëshiron të fillojë zyrtarisht bisedimet për temën e kandidatit për president, sepse Pendarovskit i jepet mundësia për të përmirësuar vlerësimin e tij katastrofik, i cili sipas anketës së Market Vision ishte 0,3 për qind mbështetje nga qytetarët.

Në VMRO-DPMNE situata me kandidatët është shumë më e komplikuar, edhe pse partia ka përparësi serioze në sondazhe, por për momentin aty nuk mund të njihen kandidatët më seriozë për president.

Deri më tani, një duzinë persona kanë shprehur dëshirën e tyre direkte apo indirekte për të qenë kandidatë për kreun e shtetit nga partia më e madhe dhe më popullore, shkruan Expres. (INA)

TË FUNDIT
30 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
32 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
39 minuta
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
53 minuta
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës
18 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
30 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
1 ditë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
7 orë
Aziri: Koalicioni eventual me VMRO-së dhe VLEN-it, nënkupton krizë të thellë politike
23 orë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
4 orë
Mbetet mister vrasja e të riut në rrugën e “plastikave”, autorët në arrati!

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

policia-714x420

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

IMG_2505

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen tetove

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

IMG_2501

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

IMG_2495

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

IMG_2494

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

mexhiti shaqiri

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

INFO

NA NDIQ