Përse kur porositim, marrim një gotë ujë me kafen tonë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Kultura e pirjes së kafesë ndryshon nga vendi në vend, por në shumicën e rajoneve sot, një filxhan kafe shoqërohet me një gotë ujë të ftohtë.

Ka qytete ku ky rregull nuk zbatohet, ndaj nëse porosisni ujë me kafen, patjetër që do të merrni edhe faturën bashkë me të.

Edhe pse në shekullin e 16-të u shfaq “pirja e rastësishme e kafesë”, të cilën turqit dhe grekët e pranuan menjëherë, në Evropën Perëndimore ky ritual u ngrit shumë më vonë, në fund të shekullit të 19-të.

Ajo që është interesante është se gota e ujit që vjen me kafenë nuk ishte menduar për t’u pirë. Në atë kohë, shumë zonja ankoheshin se kishin vështirësi me lugën e përdorur për përzierjen e sheqerit dhe kafesë.

Nuk u pëlqeu fakti që lugën e ndotin me shkumë dhe më pas duhet ta vendosin në buzë të pjatës. Në atë kohë, shumë e konsideronin këtë lëvizje të pakulturuar dhe aspak elegante, ndaj restorantet prezantuan një gotë me ujë që vjen me kafe. Qëllimi i saj ishte që të ftuarit të mund të lanin lugën e ndotur dhe vetëm më pas ta vendosnin në tabaka.

Në fillim përdorej një gotë me ujë për të hedhur një lugë të papastër, por ky ritual ka ndryshuar kuptimin e tij që nga viti 1873, kur u prezantuan sistemet e para të ujit të qytetit, nga burimet malore. Më pas pronarët e kafeneve donin të tregonin se pijet e tyre i përgatisin me ujë të kristaltë të burimit.

Sot, të marrësh një gotë ujë me kafen konsiderohet sjellje e mirë.

Shumë bare dhe restorante në botë e kanë adoptuar atë, por fakti është se ka vende ku nuk do ta merrni pa kërkuar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

gordana siljanovska davkova

Siljanovska: “Stop” keqpëdorimit të institucioneve

policia serbe vrasje serbi

Serbi/ Bomba 1 ton e NATO-s çaktivizohet në Nish

zgjedhje maqedoni

Interesim i madh për të vëzhguar zgjedhjet e dyfishta në Maqedoni të Veriut, deri më tani rreth 1000 kërkesa për akredtim në KSHZ

policia serbe vrasje serbi

Policia serbe arreston një kosovar me pretendimet se ka kryer krime lufte

ziadin sela

Ziadin Sela: Kosova dhe Shqipëria të na marrin shembull, të bashkohen

trupat britanike kosove

“Blindohen” kufijtë e Evropës, 20 mijë ushtarë në gatishmëri kundër Rusisë – ja “zona e nxehtë’ ku mund të nisë konflikti

lukaku

Lukaku e preferon kalimin në Saudi Pro League

google

Google do të fillojë të tarifojë për atë që përdorim çdo ditë?

INFO

NA NDIQ