Përse u gjobit Elon Musk-u nga Australia?

INA
INA

17/10/2023

Plataforma X e Elon Musk është e para kompani e gjobitur në Australi për shkeljen e ligjit të abuzimit seksual të fëmijëve. Kompania do të ketë 28 ditë për të paguar gjobën”, deklaroi Komisionerja e Sigurisë elektronike Julie Inman Grant.

Një zhvillim pas përpjekjeve të pamjaftueshme të platformës për të reduktuar materialin e paligjshëm pas blerjes së tij nga miliarderi Elon Musk, i shënuar nga reduktime drastike në stafin e zbatimit.

Zyra e e-Safety lëshoi ​​gjithashtu paralajmërime zyrtare për Google dhe Discord, duke e akuzuar atë se nuk bllokon lidhjet me materialet e abuzimit të fëmijëve.

Nën kompetencat e reja të e-Safety për të detyruar organizatat të shpjegojnë se si luftojnë shfrytëzimin dhe abuzimin e fëmijëve, njoftimet dhe paralajmërimet e transparencës janë lëshuar për Google, YouTube, Tik Tok, Twitch dhe Discord.

Informacioni i marrë tregon se YouTube, Tik Tok dhe Twitch po ndërmarrin hapa për të ndaluar transmetimet e drejtpërdrejta dhe për të zbuluar kërkesën e fëmijëve, ndërsa X, Discord dheTokTok, në veçanti kanë treguar të jenë më transparent se të tjerët.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

INFO

NA NDIQ