Personat me të ardhura të ulëta do të kenë zbritje në faturat e rrymës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11 Janar, 2022

Ministria e Ekonomisë sot ka shpallur thirrjen publike për mbështetje financiare për energjinë elektrike të konsumuar për personat me të ardhura të ulëta për vitin 2022.

Sipas thirrjes publike nga 600 deri në 800 denarë fatura më të ulëta të energjisë elektrike do të marrin mbi 7.500 amvisëri me të ardhura të ulëta në një periudhë prej 12 muajsh.

Ministri Kreshnik Bekteshi, informon se për këtë masë janë siguruar 60 milion denarë.

Përkrahje financiare do të përfitojnë amvisëritë, të ardhurat e rregullta mujore të të cilave nuk i kalojnë të ardhurat neto prej 30.000 denarë për:

– person të vetëm deri në 15.194 denarë;
– amvisëri me dy anëtarë deri në 18.000 denarë;
– amvisëri me tre anëtarë deri në 21.000 denarë
– amvisëri me katër anëtarë deri në 25.000 denarë; dhe
– amvisëri me pesë anëtarë dhe më shumë deri në 30.000 denarë.

Ndryshe, prej 1 janarit 2022, me vendim të kompanive energjetike dhe Komisionit Rregullator për Energjetikë, çmimi i energjisë elektrike për konsumatorët është shtrenjtuar për 9.84%.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Albin-Kurti1

Kurti i përgjigjet Ramës për Asociacionin

Antonio-MIloshoski-800x445

Milloshoski: LSDM-ja ka dy propozime mbi tavolinë, s’ka nevojë për grupe pune

arben taravari ash

Taravari:Censurë ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

FB_IMG_1686399536286

Ndërron jetë në moshë të re, kryetari i një dege të Lëvizjes BESA

bajram-begaj

Begaj kërkon unitet mbarëkombëtar

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Kovaçevski: Të gjitha kërkesat e VMRO-së janë përmbushur, edhe ajo për BDI-në

mjek

Maqedonia nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

besnik bislimi albin kurti

Bislimi godet Lajçakun: E ka lëshuar rolin e ndërmjetësuesit, ai i ka kontribuar ardhjes në këtë pikë ku jemi

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ