Personat që trajtohen për kancer, nuk duhet t’iu afrohen hudhrave

Picture of INA
INA

03/07/2023

Kremrat e lëkurës dhe ilaçet bimore mund të ndërhyjnë në trajtimet e kancerit të gjirit, kanë paralajmëruar mjekët.

Në një fazë të përparuar të kancerit të gjirit shpesh përhapen plagë në lëkurë. Kësisoj, shumë pacientë përpiqen t’i qetësojnë këto me kremra topikalë dhe trajtime bimore.

Por studiuesit e Shkollës Mjekësore të Novas në Portugali thanë se këto vonojnë shërimin e plagëve dhe ndërhyjnë në terapi hormonale ose kimioterapi.

Trajtimet bimore, të tilla, si: shafrani i Indisë ose hudhrat mund të ndalojnë gjakun nga koagulimi, si dhe mund të përkeqësojnë shenjat.

Kremrat e lëkurës dhe ilaçet bimore mund të ndërhyjnë në trajtimet e kancerit të gjirit, kanë paralajmëruar mjekët.

Në një fazë të përparuar të kancerit të gjirit shpesh përhapen plagë në lëkurë. Kësisoj, shumë pacientë përpiqen t’i qetësojnë këto me kremra topikalë dhe trajtime bimore.

Por studiuesit e Shkollës Mjekësore të Novas në Portugali thanë se këto vonojnë shërimin e plagëve dhe ndërhyjnë në terapi hormonale ose kimioterapi.

Trajtimet bimore, të tilla, si: shafrani i Indisë ose hudhrat mund të ndalojnë gjakun nga koagulimi, si dhe mund të përkeqësojnë shenjat.

Profesoreshë Maria Joao Cardoso, një kirurge e gjirit, i pranishëm në konferencën e Kancerit të Gjirit të Avancuar në Lisbonë, tha se trajtimet që përfshijnë hudhra dhe xhenxhefil janë ndër ato që mund të bëjnë më shumë dëm sesa dobi.

Ndërsa ekziston një listë e gjatë e produkteve plotësuese që pacientët mund të provojnë, nuk ka asnjë provë që ato trajtojnë në mënyrë efektive lezionet e lëkurës, tha ajo.

TË FUNDIT
1 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
4 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
4 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
6 ditë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
1 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ