Përurohet pulla postare me figurat e motrave Qiriazi! Abazi: Është shtypur në 6.000 kopje

Picture of ina-online
ina-online

22/11/2023

Posta e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup sot kanë përuruar pullën postare me figurat e motrave Qiriazi.

Kjo është bërë për nder të Ditëve të Alfabetit, respektivisht me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit.

“Ideja ishte që këtë festë madhështore ta begatojmë me një pullë portale, në të cilën do të ishin motrat Qiriazi, me qëllim që në një farë mënyre të dërgojmë porosinë se sa është i rëndësishëm roli i grave, sa ka qenë atëherë dhe sigurisht që është edhe sot. Autor i Pullës Postare është Luran Pufallo, është e shtypur në 6.000 kopje me vlerë nominale prej 36 denarë”, tha Bujare Abazi, drejtoreshë e Postave të Maqedonisë.

TË FUNDIT
39 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
43 minuta
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
2 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
2 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
2 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

ME TE LEXUARA

1 ditë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
13 orë
Escobar: BE-ja dhe SHBA-të ia bënë të qartë qëndrimin e tyre Siljanovskës! VMRO-DPMNE garanton se do të mbetet e përkushtuar në rrugën europiane
1 ditë
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
9 orë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
2 ditë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
1 ditë
Gruevski i reagon Izet Mexhitit
6 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

LEXO MË SHUMË

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

kasami tubim

Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

INFO

NA NDIQ