Pesë anët pozitive të konsumit të përditshëm të mjaltit

Picture of INA
INA

10/08/2023

Mjalti është një antioksidant i shkëlqyer, që do të thotë se konsumimi i rregullt i tij do ta pastrojë trupin nga toksinat e ndryshme. Përveç kësaj, vetitë antibakteriale do ta përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e lëkurës tuaj.

Nëse jeni duke u kujdesur për peshën tuaj, mjekët rekomandojnë të mos konsumoni ëmbëlsira me bazë sheqeri, por nuk e ndalojnë mjaltin. Kjo për shkak se sheqeri i pranishëm në mjaltë ka një përbërje të ndryshme nga ajo që gjendet në ëmbëltuesit e tjerë. Mjalti nxit metabolizmin, i cili është thelbësor për humbjen e peshës.

Përbërësit dhe vitaminat e tij kontribuojnë në uljen e niveleve të kolesterolit. Konsumi i përditshëm i mjaltit ndikon në mënyrë të favorshme në nivelin e përbërjeve antioksidante në trup që mund të luftojnë kolesterolin e tepërt.

Hulumtimet tregojnë se antioksidantët që përmban mjalti mund ta parandalojnë ngushtimin e arterieve. Në varësi të vendit ku ndodh, ngushtimi mund të çojë në dështim të zemrës, humbje të kujtesës ose dhimbje koke. Mjafton të pini një gotë ujë me disa lugë mjaltë për ta parandaluar këtë.

Përmirëson kujtesën
Studime të tjera tregojnë aftësinë e mjaltit për ta luftuar stresin, për të rivendosur sistemin qelizor të mbrojtjes antioksiduese dhe si rezultat, për të përmirësuar kujtesën. Përveç kësaj, kalciumi që përmban mjalti përthithet lehtësisht nga truri, gjë që ndikon në mënyrë të favorshme në funksionimin e tij.

Përmirëson cilësinë e gjumit
Sheqeri që përmban mjalti rrit nivelin e insulinës në gjak, e cila më pas çliron serotoninën. Serotonina shndërrohet më tej në melatonin, një hormon që promovon gjumë cilësor.

Ka efekt pozitiv në traktin tretës
Mjalti është një antiseptik i fortë, prandaj rekomandohet të hani një lugë mjaltë në stomakun bosh. Ky ritual i thjeshtë ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme që lidhen me aparatin tretës. Përveç kësaj, duke kaluar nëpër stomak, mjalti shkatërron mikrobet dhe shëron plagët e vogla në mukozë.

Përshpejton relaksimin
Mjalti ndihmon në reduktimin e stresit dhe zbutjen e lodhjes. Glukoza që përmban mjalti është e nevojshme për punën e neuroneve. Përthithet shpejt në gjak, gjë që nxit relaksimin dhe lehtësimin e çrregullimeve psikologjike.

TË FUNDIT
3 ditë
Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin
4 ditë
VIDEO/Ziberi: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE
5 ditë
Ja kush e shpiku koronavirusin në laborator, kardiokirurgu shqiptar zbulon
5 ditë
Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga konsumi i shalqirit
6 ditë
Spitali i Qytetit i stërmbushur nga pacientë të ardhur nga Qendra Klinike

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

miza ushqim

Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Bashkim Ziberi

VIDEO/Ziberi: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE

edvin prifti

Ja kush e shpiku koronavirusin në laborator, kardiokirurgu shqiptar zbulon

shalqi bostan

Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga konsumi i shalqirit

Spitali_Qytetit Shkup

Spitali i Qytetit i stërmbushur nga pacientë të ardhur nga Qendra Klinike

foshnje bebe

14 vajza nën moshën 15 vjeçare u bënë nëna vitin e kaluar në Maqedoni

Klinika-Shkup

Ministria e Shëndetësisë: Është marrë vendim që të bëhet zëvendësimi i pajisjeve të kompresorëve të stacioneve qendrore në Klinika

operim operacion shendetesi

Anulohen rreth 2 mijë ndërhyrje kirurgjike, mjekët akuzojnë autoritetet për neglizhencë

Klinika-Shkup

Nuk dihet se kur do të rregullohet problemi me ajrin në “Nënë Tereza” – Pacientët mbesin në pritje

INFO

NA NDIQ