Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

INA
INA

04/10/2023

Nëse dëshironi të qëndroni të shëndetshëm këtë vjeshtë dhe dimër, ndiqni veprimet e mjekëve dhe shmangni këto shprehi me çdo kusht.

Sezoni i të ftohtit dhe gripit po afron. Derisa muajt bëhen më të ftohtë dhe njerëzit janë më shpesh në ambiente të mbyllura, këto sëmundje të frymëmarrjes shpesh përhapen në afërsi.

Aktiviteti i gripit fillon të rritet në tetor dhe shpesh arrin kulmin midis dhjetorit dhe janarit, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Përveç gripit, qarkullojnë disa viruse të tjera të frymëmarrjes, si rinovirus dhe RSV, duke shkaktuar simptoma të ngjashme me të ftohtin. Dhe sigurisht, COVID është ende një kërcënim gjithashtu – njofton HuffPost.

As mjekët nuk janë imunë ndaj kësaj periudhe të vitit – mirëpo ata e dinë më mirë se kushdo se si të mbrohen.

Në vijim është lista e veprimeve që ekspertët nuk bëjnë për të qëndruar të shëndetshëm:
Nuk e anashkalojnë apo vonojnë vaksinën kundër gripit – kapërcimi ose vonimi i vaksinës së gripit mund t’ju rrezikojë të sëmureni seriozisht nga komplikimet e lidhura me gripin.
Nuk shkojnë në punë (ose në shkollë) nëse janë të sëmurë – secili prej nesh kemi përgjegjësi ndaj tjerëve dhe kur shkojmë në punë (ose në shkollë) kur jemi të sëmurë, i vendosim të tjerët rreth nesh në rrezik.
Nuk dalin pa maskë kur janë të sëmurë – kushdo me sëmundje të frymëmarrjes këshillohet të mbajë maskë në vende publike brenda ose jashtë, nëse është pranë njerëzve të tjerë.
Nuk e anashkalojnë larjen e duarve – praktikimi i higjienës së keqe të larjes së duarve mund të jetë një faktor rreziku për t’u prekur nga gripi ose ftohja e zakonshme.
Nuk i përmbahen një rutine normale dhe të zënë – pushimi është shumë i rëndësishëm kur jeni të sëmurë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

ko rosvera

Tabletat e njejta, në Gjermani 5 euro, në Maqedoni 15 euro

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

INFO

NA NDIQ