Pesë kandidatë në garën për kryetar të LSDM-së

Picture of INA
INA

06/06/2024

Në garë për kryetar të LSDM-së kanë hyrë pesë kandidatë: Slavjanka Petrovska, Venko Filipçe, Jovan Despotovski, Zllatko Ristovski, të cilëve sot në mëngjes iu bashkua edhe Aleksandar Baidevski. Do të mund të votojnë të gjithë anëtarët e regjistruar. Kryetari i ri do të bëhet i ditur pas votimit më 30 qershor, transmeton Portalb.mk.

Aleksandar Bajdevski është kandidati i pestë për kryetar të LSDM-së. Në 7 vitet e fundit ka qenë zëvendësministër për shoqërinë informatike dhe administratë, ndërsa më parë ka punuar edhe 6 vite në departamentin e çështjeve financiare të së njëjtës ministri.

Dje kanë paraqitur kandidaturat edhe figura të tjera të njohura partiake.

Ish-ministrja e Mbrojtjes, deputetja Sllavjanka Petrovska paralajmëron debate brenda partisë dhe LSDM-në si parti të fortë opozitare.

Ish-ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe premton disponueshmëri dhe ndryshime pozitive, rezultatet e të cilave shpejt do të bëhen të dukshme.

Drejtori i Drejtorisë për Zona Zhvillimore Industriale Teknologjike, Jovan Despotovski, ofron program që bashkon dhe nuk favorizon, siç bën Qeveria në hije.

Ish-nënkryetari i partisë, tash deputeti Fatmir Bytyqi, ka bërë të ditur në rrjetet sociale se nuk do të kandidojë, edhe pse shumë e prisnin. Ai bëri të ditur se mbetet në LSDM dhe se do të veprojnë “ndoshta si fraksion, ndoshta si grup, por pa kompromis me vlerat themelore socialdemokrate”.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të shqyrtojë të gjitha nominimet dhe do të shpallë se për kë mund të votojë anëtarësia më 30 qershor. Derisa rrjedh afati për regjistrimin e votuesve, të dielën partia do të mbajë kongresin e llogaridhënies për rezultatet e dobëta të zgjedhjeve.

Zgjedhjet e brendshme partiake në LSDM janë caktuar për 30 qershor dhe pasojnë pas dorëheqjes së kryetarit Dimitar Kovaçevski, i cili së bashku me kryesinë e partisë dha dorëheqje pas disfatës në zgjedhjet e dyfishta.

Në zgjedhjet e njëmbëdhjeta parlamentare në RMV që u mbajtën me 8 maj 2024 së bashku me zgjedhjet e shtata presidenciale, LSDM fitoi vetëm 18 mandate deputetësh. Ky rezultat u vlerësua si një humbje e thellë e LSDM-së, parti e udhëhequr në dy vitet e fundit nga ish-kryeministri Dimitar Kovaçevski.

TË FUNDIT
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
5 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
7 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
7 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
7 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

ME TE LEXUARA

7 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
1 ditë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
1 ditë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
5 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
1 ditë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
1 ditë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

LEXO MË SHUMË

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

Adnan Azizi

Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

arben taravari

Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

Mickoski

Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat

autobus-privat-shkup

Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre

INFO

NA NDIQ