Pesë persona do të përgjigjen për veprat penale në projektin “Shkupi 2014”, Prokuroria dorëzon aktakuzë

ina-online
ina-online

27/12/2023

Prokurori publik, i cili vepron në rastin e njohur në opinion me emrin “Fenix”, në Gjykatën Themelore Penale – Shkup, ka dorëzuar aktakuzë kundër pesë personave fizikë dhe gjashtë persona juridikë, për kryerjen e veprës penale të pastrimit të parave.

Organizatori i grupit akuzohet se në periudhën nga gjysma e dytë e vitit 2008 deri në fund të vitit 2022 ka fshehur dhe disponuar para të marra nga vepra penale, duke krijuar një grup për pastrim parash. Grupi ka vepruar nëpërmjet transaksioneve të dyshimta në financat publike dhe ekonominë e Republikës së Maqedonisë së Veriut, duke fshehur origjinën e parave dhe duke i konvertuar ato në pasuri të tjera.

“Si pjesë e grupit kanë vepruar edhe personat juridikë të akuzuar me lidhje të përbashkëta kapitale, personale dhe financiare. Në pesë nga personat juridikë të akuzuar, i akuzuari i parë figuron si pronar, bashkëpronar apo administrues real. Nëpërmjet veprimit të lidhur dhe të përbashkët të anëtarëve të grupit me persona të tjerë fizikë dhe juridikë vendas dhe të huaj, personat juridikë të akuzuar dhe drejtuesit e tyre, me qëllim futjen e tyre në financat publike, transaksionet e pagesave dhe ekonominë në Republikën Maqedonia e Veriut dhe duke i ngatërruar me të ardhurat e ligjshme, të cilat më tej do të krijojnë të ardhura të reja nga veprat kriminale, grupi filloi t’i marrë dhe shpërndajë ato në mënyra të ndryshme – disa drejtpërdrejt në vendin tonë, dhe disa përmes vendeve të tjera në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Me konvertimin e këtyre fondeve, u fsheh origjina e tyre dhe ato u vunë në qarkullim për fitimin e pronave brenda dhe jashtë vendit dhe u shndërruan në një lloj tjetër pasurie ose të drejtash pronësore, dhe për të fshehur vendndodhjen e mëtejshme, lëvizjen ose pronësinë, fitimin e tyre. të përfitimeve të reja (rendimenteve) dhe transformimeve të parave të përfituara ilegalisht dhe përzierjes së tyre në rrjedhat e ligjshme ekonomike të sistemit financiar të Republikës së Maqedonisë së Veriut”, njoftoi Prokuroria.

Tre të pandehurit janë dënuar me arrest shtëpiak duke u vlerësuar mundësinë e arratisjes dhe ndikimin e tyre në procedurat penale. Prokuroria propozon vazhdimin e masës së arrestit shtëpiak për ta dhe masën e kujdesit për një person të tretë. Gjithashtu, pasuria e konfiskuar gjatë procedurës, përfshirë hotele, lokale afariste, dhe njësi banimi, do të propozohet për konfiskim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

Bujar Osmani

Osmani: Nëse një muaj nuk marr rrogë, duhet të marr borxh që të mbijetoj

Jovan mitreski

Mitreski: Marrëveshjet ndërkombëtare s’mund të ndryshohen me ligj tjetër

Arben Taravari Bujar Osmani

Sondazh: Arben Taravari apo Bujar Osmani, kush do të merr mbështetjen e shqiptarëve më 24 prill?

INFO

NA NDIQ