Peter Stano tregon pse BE po mban “top sekret” draft-statutin e Asociacionit

ina-online
ina-online

16/11/2023

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka dhënë detaje rreth draft statutit të Asociacionit, që po përfolët ditëve të fundit në mediat shqiptare, ndërsa analistët po pretendojnë se e kanë zbuluar këtë, por sipas BE-së ende nuk ka dalë publik ky dokumet.

“Lidhur me draft-statutin e Asociacionit të Komunave Serbe, mund të kujtojmë vetëm se një propozim i ri i balancuar evropian për krijimin e Asociacionit të Komunave iu paraqit partnerëve përkatës nga Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun në Beograd, në Prishtinë gjatë vizitës së saj në rajoni në fund të tetorit dhe u diskutua më pas me të dyja palët në takimin e «liderëve» në margjinat e Këshillit Evropian muajin e kaluar…” ka thënë Stano për gazetën zvicerane Le Canton27.ch.

Për çfarë arsye po mbahet sekret ky dokument?

“Propozimi i BE-së nuk është bërë publik ndërsa përpjekjet diplomatike vazhdojnë. Ne kurrë nuk transmetojmë dokumente zyrtare që janë objekt diskutimi dhe presim të njëjtën gjë nga partnerët tanë, siç është praktika e zakonshme në ndërmjetësimin ndërkombëtar, që ta zhvillojnë procesin në mënyrë konfidenciale”, ka thënë Stano.

“Është gjithashtu politika jonë e kahershme që të mos komentojmë rrjedhjet e supozuara ose raportet e mediave që pretendojnë se e kanë parë ose publikuar dokumentin”, ka shtuar Stano.

Zëdhënësi i BE-së thekson se, do të njoftojnë çdo takim të ardhshëm të dialogut të nivelit të lartë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli

Pse Pacolli është irrituar me mediat shqiptare?

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Zoti e vendos fatin e secilit”, – çfarë kishte rrëfyer Naim Murseli për sëmundjen dhe raportin me Pacollin

radojcic milan

Konfiskohet një anije me shpejtësi të madhe e Radojiçiqit, ishte fshehur në depon e Radule Stevic

kqz-kosove

Partia politike “Srpska Demokratija”, regjistrohet zyrtarisht në Kosovë

Liridona ademaj

Përse e vrau Naimi gruan e tij? Gazetari zbulon pistat e hetimit: Ka qenë person i fuqishëm

sali mustafa

Më 14 dhjetor shqiptohet aktgjykimi i Apelit për Salih Mustafën

Liridona ademaj

Vrasja e Liridonës, avokati hedh dyshime të forta: Naimi mund të jetë i përfshirë në një tjetër krim të rëndë

IMG_6974

Pse e vrau Liridonën? Babai i Naim Murselit: Pyetje 1 milion dollarëshe! Ndoshta është kërcënuar nga politika ose…

tome-gashi

Sa vite burg mund të dënohet Naim Murseli? Avokati zbulon 2 skenaret që do të përdorë 33-vjeçari për t’u mbrojtur

INFO

NA NDIQ