Peticion në facebook: T`u merret shtetësia bullgare personave që përhapin urrejtje ndaj Bullgarisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Në faqen e Facebookut “Bullgarët nga Maqedonia” është publikuar një peticion online për marrjen e shtetësisë bullgare të Maqedonasve, sic thuhet, që përhapin urrejtje ndaj Bullgarisë.

Autori i peticionit, sic percjell KlanM, që aktualisht mbështetet nga afër 200 persona është Dimçe Jamandiev.

“Ne të faqes “Bullgarët nga Maqedonia” u bëjmë thirrje organizatave qeveritare dhe joqeveritare t`i bashkangjiten nismës sonë për marrjen e shtetësisë bullgare, të njerëzve nga Maqedonia që janë pajisur me shtetësi bullgare kurse sot ofendojnë dhe përhapin urrejtje ndaj Bullgarisë” – thuhet në thirrje.

Vlerësohet se mbi 100.000 shtetas të RMV-së janë pajisur me pasaporta bullgare, që të kenë qasje në tregun e punës të BE-së.

Mediat, sic percjell KlanM, kanë njoftuar për rritje dramatike të numrit të qytetarëve maqedonas që janë pajisur me shtetësi bullgare. Gjatë vitit 2020 dhe 2021, sipas agjencisë bullgare të lajmeve BGNES që është thirrur në statistikat zyrtare të Ministrisë bullgare të Drejtësisë, ka pasur 16.700 qytetarë nga RMV-ja që kanë marrë shteësinë bullgare.

Në mungesë të informacioneve zyrtare, në RMV mbeten vetëm spekulimet, se sa është numri i qytetarëve të RMV-së që ndër vite janë pajisur me shtetësi bullgare.

Por, sic njofton KlanM, Enti Shtetëror për Statistika sipas të dhënave nga Regjistrimi 2021, njofton se rreth 3% e popullatës rezidente në vend ka shtetësi të dyfishtë, kurse pjesa më e madhe, krahas shtetësisë maqedonase kanë edhe atë bullgare.

Shifrat flasin se 19.761 qytetarë nga popullata rezidente kanë shtetësi bullgare, 19.645 kanë pasur shtetësi të dyfishtë maqedonaso-bullgare, derisa 116 persona që jetojnë në RMV kanë vetëm shtetësi bullgare.

TË FUNDIT
33 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 orë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vdekja e ushtarit 25-vjeçar – Shtabi i Përgjithshëm: Armata nuk ka helikopter i cili i plotëson kushtet për transport special mjekësor
10 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike
2 ditë
Telekomi serb përmes MTEL po zgjerohet në Maqedoninë e Veriut, blen edhe një kompani tjetër
1 ditë
Ilir Meta ndahet nga gruaja
6 orë
Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
1 ditë
Kasami në takim me Vanhoutte: Plan ambicioz për rrugën eurointegruese të RMV-së
13 orë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues
1 ditë
Vendi nuk është i përgatitur të përballet me luftën kundër zjarreve
10 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-21-21-44-15-846_com.android.chrome-edit

Mexhiti takon gjeneralin Clark

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

INFO

NA NDIQ