Peticion për “rastin Ëmbla”, kërkohet shkarkimi i drejtorit të shkollës “Bashkimi”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2022

Një peticion për shkarkimin e drejtorit të shkollës fillore “Bashkimi” në Gostivar, ka filluar gjatë ditës.

Në përshkrim thuhet se drejtori i kësaj shkolle ka gabuar me veprimin e tij kundër Ëmblës së vogël dhe për këtë duhet të shkarkohet nga detyra.

Gabimin e udhëheqësisë së shkollës dhe cenimin e të drejtës për mësim e ka konstatuar edhe Komiteti i Helsinkit, thuhet në peticion, ku kanë filluar nënshkrimet për shkarkimin e drejtorit.

Për largimin nga detyra të drejtorit në fjalë ka folur edhe ministri I Arsimit, Jeton Shaqiri, i cili dje deklaroi se Ministria e Arsimit është duke punuar në mbledhjen dhe analizën e dokumenteve ekzistuese për të ndërmarrë veprim e nevojshëm.

Komisioni për Mbrojtje dhe Parandalim nga Diskriminimi ka hapur lëndë për rastin “Ëmbla”. Se drejtori ka gabuar e ka konstatuar edhe kreu i Gostivarit, Arben Taravari.

https://www.facebook.com/FurKlan/posts/1627559874256558

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

berisha rama meta

Sondazhi: Cili nga politikanët është më i ndershëm? Rama, Berisha, Basha apo Meta!

INFO

NA NDIQ